Európskych batérií pre elektromobily bude vraj dostatok už od roku 2021 | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Európskych batérií pre elektromobily bude vraj dostatok už od roku 2021

Hoci až doteraz bol v Európe nedostatok batérií, ponuka by mohla pokryť dopyt už v tomto roku. Zmierniť potrebu má aj recyklácia.

Európskych batérií pre elektromobily vraj bude dostatok už od roku 2021

Foto: Depositphotos

Dopyt po batériách do elektromobilov, ako aj surovín (nikel, kobalt, lítium), z ktorých sa vyrábajú, má v najbližších rokoch výraznejšie rásť. Bude dostatok potrebných materiálov a batérií?

Portál Transport&Environment analyzoval predpokladanú ponuku a dopyt po batériách a súvisiacich surovinách v Európe. Ich potrebu môže znížiť jeden podstatný faktor.

Celkový dopyt po batériách do elektromobilov by mal podľa odhadov dosiahnuť takmer 300 GWh v roku 2025 a vyše 700 GWh v roku 2030. “Hoci do roku 2020 bol na trhu nedostatok batérií pochádzajúcich z EÚ, ponuka by mohla pokryť dopyt už v tomto roku na úrovni zhruba 90 GWh, ak príde na trh plánovaný objem,” uvádza správa.

V EÚ sa plánuje do konca dekády postaviť 22 veľkých fabrík na batérie s celkovou kapacitou 460 GWh v roku 2025. To by postačovalo pre zhruba osem miliónov elektromobilov. Pri skutočnej realizácií všetkých zámerov môže objem batérií dokonca prevýšiť ich potrebu na starom kontinente. 

IPESOFT

Jedna z batériových tovární, podporená európskymi fondami, vyrastá aj na Slovensku. Spoločnosť InoBat plánovala v priemyselnom parku Voderady spustenie výroby koncom tohto roku. Celková maximálna kapacita závodu by mohla dosiahnuť 250 MWh, čo zodpovedá zhruba 1,5 mil. batériových článkov ročne.

Obrázok: Plánované továrne na produkciu batérií v Európe

Zdroj:Transport&Environment

Čo zmierni potrebu nových surovín?

Bude ale postačovať množstvo kriticky potrebných kovov pre batérie? Analytici si myslia, že áno. Dôvodom má byť vývoj batériových technológií a čoraz menšie množstvo surovín na kWh batérie. Množstvo lítia sa tak má v priebehu 10 rokov znížiť o polovicu (z 0,1 na 0,05 kg/kWh), kobaltu o tri štvrtiny, niklu o pätinu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.