INNOGY
VSDS
INNOGY

EÚ potrebuje lepšie uskladňovanie energie, aby splnila klimatické ciele, tvrdia audítori

Európsky dvor audítorov varuje, že pokiaľ ide o kapacity na výrobu batérií, EÚ zaostáva za medzinárodnými konkurentmi.

uskladňovanie elektriny

Foto: Fotolia

Podľa nového informačného dokumentu Európskeho dvora audítorov EÚ potrebuje lepšie uskladňovanie energie, aby dosiahla cieľové hodnoty týkajúce sa energetiky a ciele v oblasti klímy. Audítori identifikovali, aké výzvy existujú v EÚ pre technológie uskladňovania energie na účely elektrizačnej sústavy i dopravy. Varujú, že pokiaľ ide o kapacity na výrobu batérií, EÚ zaostáva za medzinárodnými konkurentmi a je možné, že nesplní cieľ Európskej aliancie pre batérie stanovený na rok 2025.

Uskladňovanie energie môžu EÚ pomôcť pri plnení jej cieľov v oblasti energetiky a klímy. Technológie uskladňovania energie poskytujú pružnú odpoveď na nerovnováhy, ktoré vznikajú v dôsledku vyššieho podielu variabilných zdrojov obnoviteľnej energie, ako je slnko alebo vietor, v elektrizačnej sústave.

Palivá vyrobené z obnoviteľných zdrojov, napríklad elektrina alebo vodík z obnoviteľných zdrojov, môžu pomôcť znížiť emisie z dopravy. Lepšie technológie uskladňovania energie môžu podporiť rozšírenie parku vozidiel, ktoré takéto palivá používajú.

„Uskladňovanie energie bude zohrávať kľúčovú úlohu pri vytváraní nízkouhlíkového energetického systému v EÚ založeného hlavne na obnoviteľných zdrojoch energie,“ uviedol Phil Wynn Owen, člen Európskeho dvora audítorov zodpovedný za tento informačný dokument. 

„EÚ urobila kroky na vytvorenie strategického rámca pre uskladňovanie energie, existuje však riziko, že doteraz prijaté opatrenia nebudú postačovať na splnenie strategických cieľov EÚ týkajúcich sa čistej energie,“ doplnil.

Audítori upozorňujú, že súčasná stratégia EÚ nemusí postačovať na zvládnutie výziev spojených s energetickou transformáciou. Hovoria, že rozvoj kapacít EÚ na výrobu lítiovo-iónových batérií (používaných vo vozidlách na elektrický pohon) oproti ostatným popredným regiónom sveta zaostáva. Keďže EÚ nevstúpi na trh výroby batérií ako priekopník, je možné, že bude mať ťažkosti získať konkurenčnú výhodu.

Európska aliancia pre batérie – zriadená s cieľom zabezpečiť konkurencieschopnú, udržateľnú výrobu batérií v Európe – je zároveň do značnej miery zameraná skôr na existujúce ako prelomové technológie a vystavuje sa riziku, že nedosiahne svoje ambiciózne ciele.

Audítori uvádzajú, že Komisia si je vedomá významu výskumu a inovácií, a prijala opatrenia na zjednodušenie hlavného programu EÚ v oblasti výskumu – Horizont 2020. Od roku 2014 do obdobia koncom roku 2018 poskytla z tohto programu na projekty uskladnenia energie na účely sústav a projekty nízkouhlíkovej mobility sumu 1,3 mld. eur. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inšpektori MAAE a EURATOM sú s jadrovými zariadeniami JAVYS spokojní, nenašli žiadne nedostatky

Inšpektori MAAE a EURATOM sú s jadrovými zariadeniami JAVYS spokojní, nenašli žiadne nedostatky

Jadrové zariadenia, ktoré JAVYS prevádzkuje v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, podľa zahraničných inšpektorov spĺňajú všetky predpísané požiadavky.

Štátne Lesy SR majú kompletne nové vedenie

Štátne Lesy SR majú kompletne nové vedenie

Po sérii výberových konaní sú už obsadené všetky najvyššie funkcie v podniku.

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Najväčší záujem je o fotovoltické panely na strechách. Integrácia fotovoltiky do fasády budov je investične náročnejšia, fasádna fotovoltika však poskytne väčší výkon a sčasti nahradí stavebný materiál.