EÚ plánuje dotovať obnoviteľné zdroje energie aj po roku 2020 | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

EÚ plánuje dotovať obnoviteľné zdroje energie aj po roku 2020

Ak EÚ neprijme ďalšie opatrenia na zníženie nákladov a na stimuláciu investícií, rast odvetvia obnoviteľnej energie sa podľa Európskej komisie spomalí. Komisia preto predložila spôsob na dosiahnutie týchto cieľov.

EÚ plánuje dotovať obnoviteľné zdroje energie aj po roku 2020

  • Publicistika |  13.06.2012 |  Európska komisia | redakcia
Európska únia sa v rámci svojej širšej stratégie boja proti zmenám klímy zaviazala, že do roku 2020 bude energia z obnoviteľných zdrojov predstavovať 20 % z jej celkovej spotreby. Podľa Európskej únie je spoločenstvo na najlepšej ceste k dosiahnutiu tohto cieľa. Podniky sú však opatrné, pokiaľ ide o väčšie investície do obnoviteľnej energie. Dôvodom je neistota budúcej politiky EÚ a náklady, ktoré neklesajú dostatočne rýchlo. To znamená, že ak cena obnoviteľnej energie ostane oveľa vyššia ako cena fosílnych palív, rast trhu začne po roku 2020 klesať.

Na riešenie týchto potrieb vypracovala Komisia správu o energii z obnoviteľných zdrojov, v ktorej sa analyzujú spôsoby zníženia nákladov prostredníctvom koordinovanejšieho prístupu na úrovni EÚ. Komisia navyše pristúpila k vypracovaniu politiky EÚ na obdobie po roku 2020.

Zníženie nákladov sa dá dosiahnuť stimulovaním hospodárskej súťaže na trhu EÚ s energiou. Dotácie na fosílne palivá by sa mali postupne prestať využívať a preskúmať by sa mali aj dane z energie s cieľom podnietiť investície do technológií s nízkymi emisiami uhlíka. Zároveň by sa mala postupne znížiť až eliminovať podpora obnoviteľných zdrojov energie, aby sa toto odvetvie mohlo v dlhodobom horizonte stať plne konkurencieschopným v porovnaní s inými zdrojmi energie.

Vnútroštátne podporné programy je potrebné reformovať v záujme zníženia nákladov. Tieto programy by sa mali v rámci EÚ viac zosúladiť a zjednodušiť, čím by sa znížili administratívne náklady v tomto priemyselnom odvetví.

EÚ by mala podporiť výrobu veternej a slnečnej energie v oblastiach, kde je jej výroba najlacnejšia – presne tak ako to robia spoločnosti v prípade rozhodovania sa o výrobe iných výrobkov a služieb. Krajiny EÚ môžu potom nakupovať veternú alebo slnečnú energiu z iného členského štátu alebo z krajín mimo EÚ lacnejšie, ako by ich stála výstavba vlastných obnoviteľných zdrojov.

Ďalšie kroky

Komisia začína postup prípravy alternatívnych možností politiky na obdobie po roku 2020, ktoré by viac podporili inovácie a znížili náklady. Rýchle vypracovanie politiky bude motivovať podniky k tomu, aby zrealizovali dlhodobé investície potrebné na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.

V minulom roku uverejnila EÚ svoj nízkouhlíkový pracovný program, ktorý sa týka všetkých sektorov hospodárstva. Komisia takisto pripravuje konkrétne plány pre jednotlivé ekonomické odvetvia, ako je napríklad Plán postupu v energetike do roku 2050.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Advokáti vysvetľujú, ako bude prebiehať pripájanie lokálnych zdrojov.

Editoriál. Nezamýšľané dôsledky radikálnych politík

Editoriál. Nezamýšľané dôsledky radikálnych politík

Úvodník Radovana Kazdu vyšiel v septembrovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 07-09/2023 s prílohou ENERGO.

Pribudlo ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť teplo. Slovensko obstálo lepšie ako priemer EÚ (+mapa)

Pribudlo ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť teplo. Slovensko obstálo lepšie ako priemer EÚ (+mapa)

Zaplatiť si dostatočné vykúrenie domácnosti je problém najmä pre obyvateľov južnej Európy, ukazuje štatistika Eurostatu.