INNOGY
INNOGY
SPP - Distribúcia

Engie zefektívňuje prenos tepla v závode IKEA v Malackách

Spoločnosť zoptimalizovala distribučnú sústavu tepla pre prevádzky švédskeho výrobcu, prvé výsledky skúšok naznačujú zlepšenie.

Engie zefektívňuje prenos tepla v závode IKEA v Malackách

Foto: Engie

ENGIE Services v lete 2017 zoptimalizovala distribučnú sústavu tepla pre nový výrobný závod na výrobu dosiek BOARD, Skupiny IKEA Industry v Malackách. Podľa prvých výsledkov z testovacej prevádzky došlo k výraznému zlepšeniu výkonových parametrov distribučnej sústavy. Spolupráca s IKEA Industry sa v tomto období rozširuje aj v rámci závodu IKEA Flatline, kde ENGIE pripravuje návrh projektu optimalizácie systému vykurovania.

IKEA Industry Slovakia (bývalý Swedwood a Swedspan) vznikla v máji 2013 vytvorením novej organizácie s jednoduchšou organizačnou štruktúrou. V súčasnosti má na Slovensku 5 výrobných závodov. V Malackách sa nachádzajú tri z nich – IKEA Components, IKEA Board a IKEA Flatline.

V roku 2013 ENGIE Services vybudovala pre IKEA Board centrálnu strojovňu s výkonom prenosu tepla 12 MW. Počas prvých rokov bolo potrebné zvýšiť a optimalizovať prenos tepla naprieč celým závodom IKEA Industry - BOARD. Na základe predošlej úspešnej spolupráce IKEA Industry oslovila ENGIE Services so žiadosťou o návrh riešenia optimalizácie vykurovacej sústavy aj v susednom závode IKEA Flatline.

„Našou úlohou bolo optimalizovať vykurovacie okruhy, a to nielen na úrovni strojovne, ale aj na úrovni jednotlivých vykurovacích okruhov sústavy tak, aby bolo možné preniesť požadované množstvo energie do všetkých závodov IKEA v Malackách vrátane novovybudovaných skladov IKEA Components,“ vysvetľuje Juraj Sochor, riaditeľ regiónu Bratislava, ENGIE Services.

Celý projekt sa pripravoval takmer rok. Počas tohto obdobia boli vykonané viaceré merania, výpočty a analýzy, ktorých výsledkom bol návrh novej sústavy, začínajúcej v strojovni a pokračujúcej  potrubnými trasami až po spotrebné miesta tak, aby bolo možné preniesť požadované a dostatočné množstvo tepla do všetkých závodov IKEA Industry.

Realizácia riešenia úspešne prebehla v lete v roku 2017 počas 10-dňovej odstávky, počas ktorej boli vykonané všetky potrebné úpravy v strojovni a na potrubných trasách a doplnili sa chýbajúce zariadenia a výmenníky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Špeciálne 24. kolo projektu Zelená domácnostiam uzavreli po 72 hodinách. Domácnosti z mimobratislavských regiónov sa v ňom mohli uchádzať o príspevky na biomasové kotly a tepelné čerpadlá.

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Solárne panely by v budúcnosti mohli produkovať energiu aj v prípade daždivého počasia. Umožniť by to mala nová čínska technológia.

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Investície do obnoviteľných zdrojov priniesli svoje ovocie. Náklady na výrobu elektrickej energie zo solárnych zariadení sú totiž podľa najnovších analýz o polovicu nižšie, ako na jej výrobu z fosílnych palív.