Engie platila takmer nulovú daň v Luxembursku nelegálne, tvrdí EK | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
Česko-slovenské energetické fórum 2023
Belimo

Engie platila takmer nulovú daň v Luxembursku nelegálne, tvrdí EK

Veľká energetická skupina presúvala zisky v súlade s tamojšími zákonmi, Brusel hovorí o porušovaní súťaže a neoprávnenej štátnej pomoci.

Engie platila takmer nulovú daň v Luxembursku nelegálne, tvrdí EK

Foto: Engie

Firmy, malé či veľké, sa snažia platiť čo najmenšie dane. Veľké korporácie si môžu dovoliť zostaviť komplikované finančné štruktúry v krajinách, ktoré to umožňujú a znížiť tak daň na minimum. Tento trend sa však nepáči politikom v Bruseli, túžiacim po zharmonizovaní aj v tejto oblasti.

Veľká energetická skupina Engie presúva už desať rokov časť ziskov do dcérskych firiem v Luxemburgu a platí tu daň blížiacu sa nule. Európskej komisii sa takéto konanie nepozdáva a v roku 2016 začala prešetrovať súlad luxemburských daňových predpisov s pravidlami štátnej pomoci EÚ. Podľa včera vyneseného verdiktu musí spoločnosť Luxembursku doplatiť 120 miliónov eur na chýbajúcich daniach.

EK zistila, že Luxembursko umožnilo dvom spoločnostiam zo skupiny Engie vyhýbať sa plateniu daní vo výške takmer celého zisku počas desiatich rokov. Podľa pravidiel o štátnej pomoci v EÚ to má byť vraj nelegálne, pretože tým Engie získala neoprávnenú výhodu. Spoločnosť sa bráni tým, že o žiadnu štátnu pomoc nejde a všetko je v súlade s luxemburskými zákonmi.

Engie platila v Luxembursku 0,3 % daň

“Luxembursko poskytlo Engie nelegálne daňové zvýhodnenia. Daňové predpisy, ktoré podporovali dve komplexné finančné štruktúry založené Engie, upravovali rovnakú transakciu nekonzistentným spôsobom – ako dlh a zároveň ako majetok. To umelo znížilo daňovú záťaž spoločnosti. Výsledkom bolo, že Engie platila efektívnu korporátnu daň vo výške 0,3 % z niektorých ziskov v Luxembursku počas zhruba desiatich rokov. Takáto selektívna daňová úprava je nezákonná,” uvádza vo vyhlásení Margrethe Vestagerová, eurokomisárka pre hospodársku súťaž.    

V roku 2008 a 2010 založila Engie dve komplexné finančné štruktúry pre dve luxemburské spoločnosti – Engie LNG Supply a Engie Treasury Management. Tieto štruktúry však boli v súlade s daňovými zákonmi a inými predpismi v Luxembursku, ktoré sa niekoľkokrát zmenili. Podľa EK pravidlá štátnej pomoci v EÚ vyžadujú “vrátenie nezákonnej štátnej pomoci, aby sa odstránilo narušenie súťaže vytvorené touto pomocou. Neuplatňujú sa žiadne pokuty a daná spoločnosť nebude penalizovaná.” Cieľom má byť vraj rovnaké zaobchádzanie so všetkými spoločnosťami.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Engie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dohodli šetrenie plynom aj nový plynárenský balík. O čom rokovali ministri (+ video)

Dohodli šetrenie plynom aj nový plynárenský balík. O čom rokovali ministri (+ video)

Slovensko sa v rokovaniach zasadilo za využívanie jadrovej energie pri výrobe vodíka.

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Brusel ustúpil tlaku Nemecka, ktoré požadovalo výnimku pre vozidlá so syntetickými palivami.