INNOGY
INNOGY
INNOGY

Energeticky sebestačný domček Ecocapsule slovenskej výroby je na svete

Spoločnosť Ecocapsule spustila produkciu prvej série svojho mobilného a energeticky nezávislého mikrodomu.

Ecocapsule

Foto: Ecocapsule

Scéna ako vystrihnutá zo sci-fi filmu. Nad Bratislavou prelieta vrtuľník, z ktorého visí futuristická biela kapsula. Vrtuľník zloží svoj náklad na jednej z budovy a kapsula sa stáva okamžite plne funkčnou a obývateľnou. Energeticky sebestačný domček, ktorý sa zrodil ako nápad dvojice slovenských architektov, je na svete.

Prezentácia prvého dokončeného kusu investorom a médiám prebehla 31. januára na streche budovy UNIQ v centre Bratislavy. Prvý kus Ecocapsule následne vyexpedovali zákazníkovi do Japonska. Séria limitovaná na päťdesiat kusov je určená pre zákazníkov z USA, Japonska, Austrálie a EÚ.

 „Uvedeniu prvého kusu predchádzalo niekoľkomesačné úsilie v oblastiach projektovania, výroby, testovania a certifikácie. V priebehu tohto roka plánujeme zrealizovať a vyexpedovať produkciu celej prvej série a začiatkom budúceho roka spustiť produkciu druhej, cenovo dostupnejšej série, ktorá už bude určená pre globálny trh“, povedal spoluzakladateľ spoločnosti, Tomáš Žáček.    

Prostredníctvom česko-slovenskej crowd-investingovej platformy Crowdberry momentálne Ecocapsule plánuje získať ďalšie investície na vybudovanie medzinárodnej obchodnej siete a výrobných kapacít určených pre sériovú výrobu.

Mobilný mikrodom je schopný zbierať dažďovú vodu, ako aj filtrovať vodu z prírodných zdrojov, čo ho robí nezávislým na inžinierskych sieťach.

„Ľuďom tak umožňuje prežiť mimo civilizácie takmer kdekoľvek na svete. Ecocapsule je viacúčelové zariadenie. Dá sa použiť ako dom, karavan, hausbót, hotel či výskumná stanica,“ uviedla spoločnosť.

Všetku energiu, ktorú miniatúrny domček potrebuje pre svoje fungovanie, Ecocapsule získava z obnoviteľných zdrojov. Spolieha sa pritom na 4,5-metrovú veternú turbínu s inštalovaným výkonom 750W a 600-wattové solárne panely na svojej streche. Smart Home System pritom podľa predpovede počasia vopred vyhodnocuje, koľko energie veterná turbína a solárne panely vyprodukujú.  

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Špeciálne 24. kolo projektu Zelená domácnostiam uzavreli po 72 hodinách. Domácnosti z mimobratislavských regiónov sa v ňom mohli uchádzať o príspevky na biomasové kotly a tepelné čerpadlá.

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Solárne panely by v budúcnosti mohli produkovať energiu aj v prípade daždivého počasia. Umožniť by to mala nová čínska technológia.

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Investície do obnoviteľných zdrojov priniesli svoje ovocie. Náklady na výrobu elektrickej energie zo solárnych zariadení sú totiž podľa najnovších analýz o polovicu nižšie, ako na jej výrobu z fosílnych palív.