VSE
VSE
Belimo

Energetická náročnosť slovenského hospodárstva klesla za 15 rokov o polovicu

Kým v doprave spotreba energií od roku 2001 vzrástla, v iných segmentoch klesá. Najväčším spotrebiteľom energie je u nás priemysel.

spotreba energií

Foto: Dreamstime

Slovenská ekonomika rastie, spotreba na Slovensku energií klesá. Energetická náročnosť slovenského hospodárstva sa vďaka tomu medzi rokmi 2001 2016 znížila o 54 percent.

Takýto záver na základe dát štatistického úradu priniesla Správa o stave životného prostredia SR za vlaňajší rok z dielne envirorezortu a Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Energetická náročnosť, teda podiel hrubej domácej spotreby energie (HDS) k vytvorenému hrubému domácemu produktu (HDP), sa na Slovensku znížila vďaka kombinácii rýchleho hospodárskeho rastu a klesajúcej spotrebe energií.

Kým HDP Slovenska za 15 rokov vzrástlo o 83 percent, v roku 2016 sa u nás oproti roku 2001 spotrebovalo o asi 17 percent energií menej. Vývoj od roku 2001 do 2016 sumarizuje graf.

- zväčšiť graf - 

Spotreba energií v doprave vzrástla

„Napriek priaznivému trendu patrí SR v rámci EÚ ku krajinám s vysokou energetickou náročnosťou,“ upozorňuje správa. Relatívne vyššia energetická náročnosť má však súvis aj so štruktúrou slovenskej ekonomiky – Slovensko patrí v relatívnom vyjadrení v k najpriemyselnejším krajinám v EÚ.

Spomedzi jednotlivých sektorov sa u nás na konečnej energetickej spotrebe podieľal najväčšou mierou priemysel. Pod celkovú spotrebu sa podpísal zhruba 36 percentami.

Ako ukazuje nasledujúci graf, približne štvrtina konečnej spotreby energií (26 percent) pripadá na dopravu, o čosi menej spotrebovali domácnosti (22 percent), ešte menej obchod a služby (14 percent). Najmenší podiel na konečnej spotrebe malo pôdohospodárstvo (necelé dve percentá).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X