INNOGY
INNOGY
INNOGY

Energetická náročnosť slovenského hospodárstva klesla za 15 rokov o polovicu

Kým v doprave spotreba energií od roku 2001 vzrástla, v iných segmentoch klesá. Najväčším spotrebiteľom energie je u nás priemysel.

spotreba energií

Foto: Dreamstime

Slovenská ekonomika rastie, spotreba na Slovensku energií klesá. Energetická náročnosť slovenského hospodárstva sa vďaka tomu medzi rokmi 2001 2016 znížila o 54 percent.

Takýto záver na základe dát štatistického úradu priniesla Správa o stave životného prostredia SR za vlaňajší rok z dielne envirorezortu a Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Energetická náročnosť, teda podiel hrubej domácej spotreby energie (HDS) k vytvorenému hrubému domácemu produktu (HDP), sa na Slovensku znížila vďaka kombinácii rýchleho hospodárskeho rastu a klesajúcej spotrebe energií.

Kým HDP Slovenska za 15 rokov vzrástlo o 83 percent, v roku 2016 sa u nás oproti roku 2001 spotrebovalo o asi 17 percent energií menej. Vývoj od roku 2001 do 2016 sumarizuje graf.

- zväčšiť graf - 

Spotreba energií v doprave vzrástla

„Napriek priaznivému trendu patrí SR v rámci EÚ ku krajinám s vysokou energetickou náročnosťou,“ upozorňuje správa. Relatívne vyššia energetická náročnosť má však súvis aj so štruktúrou slovenskej ekonomiky – Slovensko patrí v relatívnom vyjadrení v k najpriemyselnejším krajinám v EÚ.

Spomedzi jednotlivých sektorov sa u nás na konečnej energetickej spotrebe podieľal najväčšou mierou priemysel. Pod celkovú spotrebu sa podpísal zhruba 36 percentami.

Ako ukazuje nasledujúci graf, približne štvrtina konečnej spotreby energií (26 percent) pripadá na dopravu, o čosi menej spotrebovali domácnosti (22 percent), ešte menej obchod a služby (14 percent). Najmenší podiel na konečnej spotrebe malo pôdohospodárstvo (necelé dve percentá).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Regulačná elektrina z Portugalska? Teoreticky áno. Trh s podpornými službami sa mení

Regulačná elektrina z Portugalska? Teoreticky áno. Trh s podpornými službami sa mení

Nové názvy, cezhraničné aj denné nakupovanie, rýchlejšie služby. Menší záujemcovia o ich poskytovanie sú však stále vylúčení.

Rozhovor. Predizolované plastové potrubia znížia straty tepla aj o 30 %

Rozhovor. Predizolované plastové potrubia znížia straty tepla aj o 30 %

Slovenské teplárenstvo je v inováciách ďalej, v Česku sa stále pýtajú hlavne na potrubia z ocele, hovorí Robert Štefanec z NRG flex.

Bytové družstvá pociťujú tlak dodávateľov alternatívnych systémov vykurovania

Bytové družstvá pociťujú tlak dodávateľov alternatívnych systémov vykurovania

Teplárne si už viac vážia klientov, možno to súvisí aj s príchodom nových technológií, tvrdí Martin Hanák zo Zväzu českých a moravských bytových družstiev.