VSDS
VSDS
INNOGY

Enel pohrozil, že zavrie elektráreň v Novákoch, prípadne aj vo Vojanoch

Tlak štátu na nižšie ceny elektriny ohrozuje tisícky pracovných miest. Najnovšie pre spor regulačného úradu (ÚRSO) a elektrární môže skončiť kľúčový zamestnávateľ na hornej Nitre – tepelná elektráreň Nováky (ENO). Pohrozili tým Slovenské elektrárne (SE), ktorých väčšinovým akcionárom je taliansky Enel. Informoval o tom denník Hospodárske noviny (HN).

Enel pohrozil, že zavrie elektráreň v Novákoch, prípadne aj vo Vojanoch

Proenviro

ÚRSO im totiž už od budúceho roka v Novákoch neuzná časť nákladov, ktoré si potom nemôžu zúčtovať do cien. Firma tak bude musieť sama hradiť 41 miliónov eur ročne navyše. "Slovenské elektrárne nebudú môcť tieto zvýšené náklady doplácať," povedal predseda predstavenstva SE Branislav Strýček.

V praxi by tak Nováky mohli zatvoriť v roku 2016. O prácu by následne prišlo 5000 ľudí, ktorých firma priamo a nepriamo zamestnáva. Medzi nimi najmä baníci, od ktorých elektráreň odoberá uhlie na výrobu energie.

ÚRSO aj vďaka zásahu do nákladov SE bude môcť od januára znížiť ceny elektriny. Energia z Novák je totiž nepriamo dotovaná cez faktúry všetkých odberateľov. Ušetrené náklady, ktoré neuzná továrni, tak bude môcť využiť na zlacnenie elektriny. Štát takto nepriamo dotuje výrobu v Novákoch podobne ako napríklad obnoviteľné zdroje energie – takzvanú zelenú energiu. Ak by sa však táto podpora zrušila, baníci na hornej Nitre by pre svoje uhlie nemali odberateľa a podnik by skončil.

Úvahu podpredsedu predstavenstva SE Branislava Strýčka o zrušení stoviek pracovných miest nielen v ENO, ale aj v elektrárni Vojany (EVO) zverejnil v rozhovore aj denník SME. "Je pravda, že sa nad tým zamýšľame. Máme dve uhoľné elektrárne, v Novákoch a vo Vojanoch. Ich ziskovosť závisí od ceny elektriny a od interných nákladov.

Regulátor tým, že interné náklady zvyšuje, ziskovosť elektrární dosť významne ovplyvňuje," povedal Strýček. "Celkový dosah je 500 ľudí, z toho 200 ľudí je v dodávateľských firmách," konštatoval Strýček v súvislosti s možným prepúšťaním vo Vojanoch. EVO sa však na rozdiel od Novák dajú podľa neho zatvoriť aj skôr, lebo sa v nich nevyrába teplo. Na teplo sú totiž dlhodobé zmluvy.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OKTE: Finančné zábezpeky pre zúčtovanie odchýlok a krátkodobý trh budú úročené záporným úrokom

OKTE: Finančné zábezpeky pre zúčtovanie odchýlok a krátkodobý trh budú úročené záporným úrokom

Banka bude uplatňovať negatívnu úrokovú sadzbu na úrovni - 0,4 % p.a.

Najstarším veterným elektrárňam v Nemecku sa končí štedrá podpora

Najstarším veterným elektrárňam v Nemecku sa končí štedrá podpora

Výkupné ceny pre prvé turbíny, garantované po dobu 20 rokov, sa chýlia ku koncu. Riešením má byť ich modernizácia. A pokračovanie podpory.

Ministerstvo chce previesť pozemky v chránených územiach pod štátnych ochranárov

Ministerstvo chce previesť pozemky v chránených územiach pod štátnych ochranárov

Kompetencie riaditeľov národných parkov by sa podľa vedenia envirorezortu mali posilniť.