Na to, aby sa nárast globálnej teploty zastavil na 1,5 stupňoch, podľa Medzinárodnej energetickej agentúry to nepôjde bez investícií do OZE a sietí.
Aby sa planéta neoteplila o viac ako 1,5 stupňa, ďalšie nové opatrenia treba prijať aj v energetickom sektore. Celkové výdavky na výrobu, siete a skladovanie by sa museli zvýšiť o ďalších 30 % do roku 2030, aby boli v súlade s klimatickými záväzkami. Uvádza to nová správa Medzinárodnej energetickej agentúry. (IEA).
V minulom roku podľa IEA celosvetové emisie oxidu uhličitého, ktoré vyprodukoval energetický priemysel, vzrástli o 0,9 percent (36,8-miliardy ton) a dosiahli tak historicky najvyššiu hodnotu. Podľa klimatických záväzkov by sa mali znížiť emisie tak, aby v roku 2050 mali v čistom vyjadrení nulovú hodnotu. Cieľom je, aby sa zem neoteplila o viac ako 1,5 stupňa do roku 2100.
Podľa Parížskej klimatickej dohody musia emisie na dosiahnutie tohto cieľa dosiahnuť vrchol a následne rapídne klesnúť. Aby sa naplnil scenár čistých nulových emisií do roku 2050, podľa IEA je potrebné, aby na dosahovaní nulových emisií spolupracovali všetky krajiny sveta. Tie by mali zaistiť dostatok dodávok paliva a elektriny za každých okolností, minimalizovať utopené investície tam, kde je to možné, a predchádzať nestálym hodnotám na energetických trhoch.
Od scenára nulových emisií máme ďaleko
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.