Inteligentná krabička udržuje tepelný komfort a optimalizuje spotrebu energie. Nastaviť ju stačí často iba mobilným telefónom.
Zjednodušene povedané, reguláciu možno definovať ako spúšťanie, zastavovanie alebo riadenie vykurovania, ventilácie, klimatizácie alebo chladenia. Regulácia systému zahŕňa spravidla tri kroky:
1. Meranie premennej a zber dát
2. Spracovanie dát spolu s ďalšími informáciami
3. Spustenie riadenej činnosti
Z čoho pozostáva elektronická regulácia
Tieto tri funkcie sú zabezpečované prostredníctvom snímača, ovládača a riadiacej jednotky.
Elektronické jednotky sú založené na dvojpolohovom ovládaní – zapnuté / vypnuté. V obytných a menších komerčných aplikáciách sa najčastejšie používajú nízkonapäťové elektrické ovládače.
Najčastejšie používané jednotky, termostaty, môžu otvárať plynové solenoidové ventily, štartovať horáky alebo otvárať solenoidové ventily na chladení, ovládať elektrické vykurovanie, riadiť dvojcestné ventily a tlmiť, prípadne zapínať/vypínať ventilátory a čerpadlá.
Elektronické regulačné systémy sa vyznačujú aj tým, že ovládače môžu byť umiestnené ďalej od snímačov a spúšťačov a sú schopné prijať množstvo vstupov.
Snímače slúžia na meranie určenej veličiny a poskytujú ovládaču presné a pravidelné informácie o zmenách podmienok. Najbežnejšími premennými sú teplota, tlak, prietok a relatívna vlhkosť.
Pre zabezpečenie presných informácií je dôležité správne umiestnenie snímača, teda napríklad nie na priamom slnečnom svetle alebo zle izolovanom vonkajšom múre.
Ovládač prijíma signály zo snímača, porovnáva vstupy s danými inštrukciami ako napríklad zadaným bodom, rozsahom obmedzenia. Následne vyšle výstupný signál, ktorý je prenesený do riadiacej jednotky alebo iných ovládacích funkcií.
Mikroprocesorový regulátor
Najpoužívanejším systémom v súčasnosti je priama digitálna regulácia, založená na mikroprocesorových systémoch. Snímače a výstupné zariadenia (napríklad spúšťače, relé) sú rovnaké ako pri elektronickej regulácii. Rozdiel je v ovládaní vstupných signálov.
Na riadenie a reguláciu technických zariadení v budovách ako sú vykurovacie, chladiace, vetracie a vzduchotechnické systémy sa používajú rôzne rozširovacie moduly pre mikroprocesorový regulátor. Tie môžu obsahovať viacero digitálnych vstupných signálov.
Regulátor možno naprogramovať podľa požiadaviek. Umožňuje analógové aj digitálne vstupné a výstupné signály. Napríklad mikroprocesorový regulátor od spoločnosti Herz je vhodný pre tlakovo závislé alebo tlakovo nezávislé odovzdávacie stanice tepla v teplovodných rozvodoch.
Tiež pre odovzdávacie stanice tepla pre prípravu teplej pitnej vody s elektrickým alebo teplovodným ohrevom zásobníka teplej pitnej vody.
Taktiež je regulátor vhodný pre vetracie a klimatizačné systémy. K takejto inštalácii je ďalej potrebná ovládacia jednotka s LCD displejom alebo ovládacia jednotka pre diaľkové nastavenie.
Prínosy regulačného systému:
- udržovanie tepelného komfortu
- udržovanie optimálnej kvality vzduchu v interiéri
- zníženie spotreby energie
- bezpečnosť prevádzkovania objektu
- zníženie nákladov na ľudskú silu
- identifikácia problémov pri údržbe
- efektívne fungovanie prevádzky zodpovedajúce záťaži
- monitorovanie výkonu systému
Základná a zónová regulácia
Reguláciu možno rozdeliť podľa veľkosti ovládaného priestoru na základnú a zónovú. Riadiace jednotky pre základnú reguláciu slúžia na ovládanie kúrenia s 1-2 okruhmi.
Sú určené pre spínanie kotlov, servoventilov, obehových čerpadiel, či elektrických priamotopov a lokálnych vykurovacích telies.
Pri menších objektoch stačí systém zložený z malej riadiacej jednotky a bezdrôtových termostatov. Jedna riadiaca jednotka umožňuje ovládať dve nezávislé relé a teda dva vykurovacie okruhy. Na jedno relé môže byť naviazaných viac termostatov.
Hlavnou časťou zónovej regulácie je riadiaca jednotka umožňujúca ovládanie veľkého počtu rôznych zón. Ovládanie zabezpečujú programovateľné izbové termostaty, chrániace priestor pred príliš nízkou alebo naopak vysokou teplotou.
Samozrejmosťou je už možnosť včasného upozornenia cez mobilný telefón. Pre použitie v kancelárskych priestoroch možno termostaty uzamknúť alebo obmedziť rozsah nastaviteľnej teploty.
Rôzne typy ovládačov
Na meranie teploty na rúrových rozvodoch slúži príložný teplotný snímač pre regulátor vykurovania.
Náročnejšia elektronická regulácia sa môže starať o komfortnú klímu v lete aj zime. Vychádza z nulového bodu, ktorý je nastavený podľa požadovanej teploty v objekte alebo miestnosti. Ak teplota vystúpi nad túto teplotu, regulátor spustí vykurovanie. Ak klesne pod požadovanú hranicu, zapína chladenie.
Na individuálnu reguláciu s naprogramovateľnými časmi a teplotami slúži elektronický regulátor priestorovej teploty. Jeho súčasťou sú spínacie hodiny s týždenným a ročným programom. Umožňuje nastaviť rozsah požadovanej teploty. Cena takýchto prístrojov začína od niekoľko stoviek eur.
Podstatne lacnejším riešením je mechanický regulátor priestorovej teploty. Ten neobsahuje spínacie hodiny, teda používateľ si nemôže nastaviť rôzne režimy. Cena je nižšia zhruba 10-násobne.
Medzi výrobcov elektronickej regulácie patria napríklad značky Herz, Danfoss, Honeywell, Brunner, Ortner, Giacomini, FireControls, WGS, Torach, či Jablotron.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.