Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Skúmajú, ako môžu komunikovať elektromobily a inteligentné siete. Má to zabrániť výpadkom

Riadenie sietí komplikujú elektromobily, ale aj tepelné čerpadlá a čoraz decentralizovanejšia výroba energie. Pomôcť môžu nové technológie.

nabíjanie, elektromobily

Foto: Energie-portal.sk

  • Publicistika |  08.06.2023 |  Martina Jandusová / Průmyslová ekologie

Rozvoj elektromobility je výzvou aj pre prevádzkovateľov sieťovej infraštruktúry. Nabíjanie elektromobilov môže nárazovo zvýšiť spotrebu elektriny, a to najmä ak je v rámci dňa časovo skoncentrované. V niektorých štátoch sa preto už hovorí o obmedzeniach.

Riešením však môže byť komunikácia medzi elektromobilmi a inteligentnými sieťami - smart grid. Práve touto témou sa zaoberajú európski vedci, ktorí tak chcú nájsť spôsob, ako zabrániť možným výpadkom elektrickej energie.

Stúpne dopyt po nabíjaní

Hoci je európska elektrická prenosová sieť v súčasnosti relatívne stabilná a bez problémov odoláva výkyvom približne 20 % v oboch smeroch, situácia môže začať vyzerať úplne inak, keď sa prudko zvýši objem elektrických vozidiel.

Podľa správy Global EV Outlook 2022 jazdilo v roku 2021 na európskych cestách približne 5,5 milióna elektrických vozidiel. To znamená, že ich počet sa od roku 2019 viac ako strojnásobil. Stále je to len zlomok z takmer 250 miliónov automobilov v celej Európe, ale očakáva sa, že nabíjanie EV sa stane problémom vo chvíli, keď e-autá začnú dominovať vo vozovom parku. Vtedy dôjde k prudkému nárastu dopytu po nabíjaní.

Problémom už čelí Nemecko, kde sa zvyšuje tlak na prenosovú sústavu a existujú obavy z problémov s preťažením a lokálnych výpadkov v distribučnej sieti. Problémy v nemeckej sieti nespôsobuje len nabíjanie elektromobilov, ale aj tepelné čerpadlá a čoraz decentralizovanejšia výroba energie.

Nemecko však nie je jediné. Prevádzkovatelia prenosových sústav na juhu Holandska čelili minulý rok problémom pri vyrovnávaní dopytu a integrácii nových zdrojov energie.

Hľadajú riešenie

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesli

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesli

Európska environmentálna agentúra EEA vydala štúdiu, ktorá analyzuje retrospektívny trend vývoja emisií skleníkových plynov v Európe v období 1990-2008 (Greenhouse gas emissions in Europe: a retrospective trend analysis for the period 1990–2008). Správa konštatuje, že emisie skleníkových plynov v rokoch 1990-2008 v EÚ výrazne klesli, avšak najmä zásluhou transformácie ekonomiky v 90. rokoch minulého storočia.

Upozorňujú na paradox. Čím viac klimatizujeme, tým je v mestách teplejšie

Upozorňujú na paradox. Čím viac klimatizujeme, tým je v mestách teplejšie

Nová štúdia poukazuje na teplotné paradoxy súvisiace s vykurovaním a klimatizovaním priestorov v mestách v kontexte klimatickej zmeny. Súčasné modely spotreby energie môžu byť výrazne nepresné.

Plán rýchlej dekarbonizácie slovenského priemyslu má trhliny

Plán rýchlej dekarbonizácie slovenského priemyslu má trhliny

Elektrifikácia U.S. Steel Košice mala byť vlajkovou loďou Plánu obnovy, vraví zástupca Európskej komisie.

X
X
X
X