Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Ovplyvňuje záujem o elektromobily viac cena benzínu alebo elektriny?

Štúdia skúmala, ako veľmi závisí dopyt po elektromobilite od cien pohonných hmôt a elektriny. Výrazne prevláda jeden faktor.

elektromobil

Foto: Energie-portal.sk

Hoci rozvoj elektromobility súvisí najmä s dotáciami na kúpu elektrických vozidiel a budovanie nabíjacej infraštruktúry, dôležitú úlohu zohrávajú aj prevádzkové náklady elektromobilov v porovnaní s klasickými vozidlami.

Pri tradičných autách so spaľovacími motormi je ich spotreba dopredu jasná a vodiči dobre poznajú aj aktuálne ceny pohonných hmôt. Pri elektromobiloch sa výška prevádzkových nákladov môže meniť a závisí od mnohých faktorov.

Štúdia vedcov skúmala vplyv cien pohonných hmôt a elektrickej energie na dopyt po elektromobiloch v Kalifornii v období rokov 2014 až 2017. Zaoberali sa aj otázkou, či sa záujemci o kúpu elektromobilu rozhodujú aj na základe zohľadnenia budúcich prevádzkových nákladov na elektrinu. Cieľom analýzy bolo zistiť, či pri kúpe vozidla zahŕňa do uvažovania rovnako cenu elektriny aj benzínu.

V článku sa dozviete:

  • čo má väčší vplyv na dopyt po elektromobiloch, cena benzínu alebo elektriny?
  • prečo náklady na dobíjanie nemožno dopredu jednoznačne určiť,
  • prečo sú prevádzkové náklady spaľovacích áut pre vodičov jasnejšie.

Z doterajších poznatkov vyplýva, že náklady na tankovanie pohonných hmôt v tradičných autách používatelia dobre poznajú a zahŕňajú do svojich rozhodnutí. Naproti tomu vzťah medzi nákladmi na elektrinu v elektromobiloch, dobíjaním v domácnosti, používaním elektromobilu a výsledným účtom za elektrinu im nie je taký jasný.

Cena benzínu niekoľkonásobne dôležitejšia

Zo štúdie vyplýva, že ceny benzínu majú oveľa väčší vplyv na dopyt po elektromobiloch než ceny elektrickej energie, a to zhruba štvor až šesť násobne viac.

 “Zistili sme, že ceny pohonných hmôt naozaj ovplyvňujú výber technológie vozidla, aj keď nie symetrickým spôsobom. Hoci spotrebiteľov ovplyvňuje cena benzínu aj elektriny pri rozhodovaní sa o kúpe, vplyv cien benzínu je zhruba 4 až 6-krát vyšší.”

Ceny elektriny v Kalifornii sa veľmi líšia v závislosti od lokality, odoberaného množstva a spôsobu používania energie. “Domácnosti nabíjajúce elektromobil doma platia pravdepodobne najvyššie sadzby,” konštatujú autori.

Rôzne spôsoby dobíjania a výsledných cien

Problém pri skúmaní vplyvu cien elektriny na dopyt po elektromobiloch je existencia značného počtu rôznych cien, ktoré používatelia môžu platiť. Závisí od konkrétneho miesta, kde sa elektromobil nabíja – doma, v práci, verejnej, či súkromnej nabíjacej stanici. Zároveň sa cena elektriny líši podľa miesta a dodávateľa elektriny.

Niektorí používatelia elektromobilov môžu dobíjať zadarmo v práci, platiť mesačný paušál pri využívaní nabíjačky mimo domu, prípadne ide o hodinovú sadzbu za používanie nabíjačky alebo podľa množstva odobratých kWh. V prípade domáceho dobíjania cena závisí od sadzby dodávateľa elektriny.

 
 

Zostáva vám 33% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách?

Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách?

Ako vyzerá súčasný trh s chladivami pre tepelné čerpadlá a ktoré sú najperspektívnejšie do budúcnosti?

Menia sa pravidlá poskytovania štátnej pomoci. Týkajú sa najmä CZT

Menia sa pravidlá poskytovania štátnej pomoci. Týkajú sa najmä CZT

Nové podmienky minimálnej pomoci a štátnej pomoci sa vzťahujú na investície ekonomických subjektov do energetickej efektívnosti, OZE, KVET a CZT.

Českým odoberateľom urýchlia prechod na inteligentnú energetickú sieť

Českým odoberateľom urýchlia prechod na inteligentnú energetickú sieť

Český dodávateľ integruje nemecký softvér Envelio. Softvér nemeckého scaleupu má pomôcť spoločnosti EG.D digitalizovať a automatizovať energetickú distribučnú sieť.