Nabíja elektrobicykle energiou zo slnka, využíva ostrovný systém. Takto funguje eBike port | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Nabíja elektrobicykle energiou zo slnka, využíva ostrovný systém. Takto funguje eBike port

Prístrešok môže bezplatne dobiť desiatky elektrobicyklov denne, sľubuje český výrobca.

nabíjačka elektrobicykle

Prístrešok eBike port / Foto: MEVA-SK

Elektromobilita púta pozornosť najmä s využívaním elektrického pohonu pre osobné automobily, rastúcej popularite sa však tešia aj elektrobicykle. Podobne ako v prípade áut aj pri bicykloch je však veľkou témou ich dobíjanie.

Český výrobca MEVA, ktorý je vďaka rožňavskej spoločnosti MEVA-SK prítomný aj na Slovensku, sa na tento trend rozhodol zareagovať ponukou prístreškov „eBike port,“ ktoré umožňujú nabíjanie elektrických bicyklov priamo „v teréne.“

„Našou novinkou sú zastávky pre cyklotrasy, kde si môžete uložiť bicykel, prípadne, ak má elektrický pohon, môžete si ho tam dobiť vďaka solárnym panelom. Predpokladáme, že cyklotrasy sa budú budovať ďalej a vidíme v tom príležitosť,“ priblížil vo vlaňajšom rozhovore riaditeľ spoločnosti Tomáš Jarco.

Riešením, ktoré poslúži pre elektrobicykle rovnako ako pre elektrokolobežky, je integrovaný prístrešok s nabíjacou stanicou. Jednotka zahŕňa obojstranné fotovoltické panely s batériovým úložiskom s kapacitou 5 kilowatthodín. MEVA-SK o riešení podrobne informuje v novom blogu.

Prístrešok eBike port | Foto: MEVA-SK

Nabíjacia stanica môže naraz poslúžiť pre osem elektrobicyklov, pričom nabíjacie káble môže podľa výrobcu využívať 90 % typov elektrických bicyklov na trhu. V priebehu jedného dňa dokáže eBike port obslúžiť desiatky cyklistov – v závislosti od objemu vyrobenej elektriny. Prístrešok funguje v ostrovnej prevádzke a nie je ho potrebné pripájať k elektrickej sieti.

Súčasťou prístrešku je tiež posedenie pre štyri osoby a dispozícia zariadenia umožňuje aj umiestnenie samoobslužného nápojového automatu. Riešenie sa podľa MEVA-SK hodí pre už vybudované aj plánované cyklotrasy s potenciálom vysokej intenzity cyklodopravy.

Samosprávy, ktoré majú záujem podporiť rozvoj cyklodopravy takouto formou, môžu získať podporu z Plánu obnovy a odolnosti. Dotácie z nástroja rozdeľuje rezort dopravy. Maximálna výška príspevku na jeden projekt nie je ohraničená, no oprávnené náklady na jeden kilometer cyklotrasy nemôžu presiahnuť 500-tisíc eur.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie sa uskutoční v polovici apríla v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

K hlavným témam podujatia patrili garantované energetickú služby, energetická efektívnosť, budovy, obnoviteľné zdroje energie, ale aj podporné nástroje a energetická legislatíva.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Prípadová štúdia porovnáva návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom na severe Slovenska v pôvodnom aj rekonštruovanom stave.