Distribučné spoločnosti a elektroenergetické firmy súťažili v prácach pod napätím na NN vedeniach.
Zdolať 8-metrový stĺp s výstrojom a náčiním, bezpečne, podľa predpisov a pohotovo vykonať pracovnú úlohu a popritom dbať aj na bezpečnosť ďalších dvoch kolegov. To boli výzvy, s ktorými sa museli popasovať elektrikári v rámci Dňa prác pod napätím na NN vedeniach.
Tretí ročník súťaže distribučných spoločností a elektroenergetických firiem sa opäť konal na Elektrickej stanici Východoslovenskej distribučnej, a.s. (VSD) v Lemešanoch. Podmienky, ktoré organizátori pripravili, kopírovali každodennú elektrikársku realitu.
Elektrikári zadanie vopred nepoznali
Tohto roku sa na súťaži zišlo desať trojčlenných tímov. Po ročnej prestávke si elektrikári zmerali svoje zručnosti opäť v prácach pod napätím a vo výškach.
Obmenou bolo zadanie pre konkrétny typ prác, ktoré je potrebné vykonať. Zadanie je pre účastníkov prekvapením, pretože podľa organizátorov „ani realita neprináša rovnaké, či dopredu známe prekážky.“
„Dnešným zadaním bolo vložiť do vzdušného vedenia vonkajšiu rozpojovaciu istiacu skriňu. To znamená rozpojiť vodiče vzdušného vedenia NN a zriadiť nové rozpojovacie a istiace miesto,“ uviedol hlavný porotca Juraj Bácskai, ktorý sa profesijne venuje tvorbe postupov pre práce pod napätím a výcviku pre tento typ prác.
V praxi nastáva v rámci súťaže namodelovaná situácia napríklad pri rozširovaní a zmene zapojenia siete.
Výhodou techniky prác pod napätím je, že obyvatelia napájaní z tej-ktorej elektroenergetickej vetvy nie sú prácami nijako obmedzení, ako je to pri prácach, kedy je prerušenie distribúcie elektriny nevyhnutné. Tento typ prác však elektrikári nemôžu kvôli počasiu vykonávať vždy.
„Ak zmoknú špeciálne, na tento typ prác určené osobné ochranné pracovné pomôcky, strácajú svoju ochrannú funkciu a vtedy je nevyhnutné takúto prácu prerušiť. Inak kolegovia, ktorí nepracujú pod napätím, sú v teréne v zime, vetre, chlade i horúčavách,“ vysvetlil vedúci odboru Prevádzka VVN vedení a špecializované činnosti vo VSD Jozef Tóth.
Prirátavali aj trestné minúty
Ako každý rok, aj tento rozhodovala nielen rýchlosť a kvalita prác, ale aj to, ako elektrikári dodržiavali pravidlá bezpečnosti a ochrany pri práci (BOZP), ktoré sú pri prácach pod napätím a vo výškach ešte dôležitejšie. Za pochybenia sa preto k získanému času prirátavali trestné minúty.
„Nakoniec prvé miesto obhájili víťazi minulých ročníkov – kolegovia z divízie Enerkosspoločnosti VSD s pracoviskom v Spišskej Novej Vsi s časom 1 hod a 39 minút. Druhé miesto získali kolegovia z Prevádzky sietí Západ vo VSD, ktorí pracujú v Starej Ľubovni,“ uviedla Andre Forbergerová z Komunikácie VSD. Na treťom mieste sa umiestnila firma BREDY ENERGY.
Ako vyzeral Deň prác pod napätím na NN napätiach vlani, si pozrite tu.
Zdroj: VSD
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.