Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Práce pod napätím? Žiaden problém, ak ste profík

Ako byť ešte lepší, rýchlejší, precíznejší pri výkone povolania elektromontéra a elektrikára? Na túto otázku sme sa snažili nájsť odpovede počas Dňa prác pod napätím na NN vedeniach, ktorý VSD už po druhýkrát zorganizovala v priestoroch Elektrickej stanice v Lemešanoch.

Práce pod napätím? Žiaden problém, ak ste profík

Ako byť ešte lepší, rýchlejší, precíznejší pri výkone povolania elektromontéra a elektrikára? Na túto otázku sme sa snažili nájsť odpovede počas Dňa prác pod napätím na NN vedeniach, ktorý VSD už po druhýkrát zorganizovala v priestoroch Elektrickej stanice v Lemešanoch.

Do súťaže sa prihlásilo spolu 11 družstiev, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s minulým rokom. Zastúpenie mali všetky distribučné spoločnosti na Slovensku, pridali sa aj dodávatelia prác.

Dokopy tak na 8-metrové stĺpy liezlo na čas 33 elektromontérov a elektrikárov, aby si zmerali kondičku a zručnosti, ktoré využívajú v rámci svojho povolania.

Tohto roku bola súťaž dvojkolová. V prvom, vyradzovacom kole, mali 3-členné družstvá postupne zdolať stĺp, avšak technikou lezenia za pomoci kovových stúpačiek, ktoré sa pripevňujú na pracovnú obuv a svojimi „zubami“ sa zatnú do dreveného stĺpa, a tým udržia elektrikára vo výške.

Pre mnohých to bola prvá skúsenosť, keďže dnes sa už táto technika nepoužíva - drvivá väčšina stĺpov už nie je drevená; tiež sa na práce vo výškach v súčasnosti používajú plošiny a rebríky.

„Táto metóda sa však stále využíva v severnej Amerike, tiež v Škandinávii, takže nie je to celkom pase z celosvetového meradla,“ vysvetlil Jozef Tóth, vedúci odboru Prevádzka VVN vedení a špecializované činnosti z VSD.

Približne v 8-metrovej výške mala polovica družstiev namontovať izolátory, druhá ich zase demontovala.

Do druhého kola postupovalo 6 najlepších družstiev. Poradie určil nielen čas, ale aj ďalšie kritériá, ktoré sledovala 5-členná odborná porota. Tá mohla pridávať trestné minúty za nesprávny postup alebo nedodržanie pravidiel BOZP pre daný typ práce.

Vo finálovom kole si už súťažiaci vyskúšali prácu pod napätím. Tu už využili na práce vo výškach rebríky a ich úlohou bolo tentoraz namontovať svietidlo verejného osvetlenia a pripojiť do distribučnej sústavy 2 odberateľov.

Opäť platili rovnaké hodnotiace kritériá – okrem času rozhodovali o konečnom poradí aj trestné minúty. Opäť za pochybenie v postupoch, ktoré sú definované pre prácu pod napätím a tiež BOZP.

Víťazstvo nakoniec obhájili kolegovia z divízie Enerkos, pracovisko Spišská Nová Ves, spoločnosti Východoslovenská distribučná.

Druhé miesto získali zase kolegovia z Prevádzky sietí, pracovisko Stará Ľubovňa, tiež zo spoločnosti VSD. Dodávateľ – spoločnosť NEMEC elektromontáže – si vybojoval tretie miesto.

„Aj keď je to súťaž, a preto niekto získa ocenenie, že je najlepší, najpodstatnejšie na celom dni je, že sa kolegovia aj z ostatných spoločností stretnú, možno odkukajú nejaké zručnosti od ostatných alebo prídu s nápadmi na vylepšenie postupov. Rýchlosť je pri prácach vo výške a pod napätím dvojsečná zbraň. Najmä nesmie byť na úkor bezpečnosti, pretože tu hrozí veľmi vysoké riziko ujmy na zdraví, či dokonca na živote,“ prízvukoval Marián Mešter, vedúci úseku Prevádzka distribučnej sústavy VSD.

Elektromontéri a elektrikári vyrážajú do terénu dennodenne, kde im komplikuje prácu častokrát aj nepriaznivé počasie, keďže slúžia 365 dní v roku.

Najnáročnejšie je to počas kalamít, kedy sa najmä v zimných mesiacoch najprv musia snehom prebrodiť k spadnutému vedeniu či poškodenému stĺpu.

„Preto je 100-percentné osvojenie postupov a BOZP pravidiel a ich automatické prenesenie do praxe veľmi dôležité a aj na to slúžil už 2. Deň prác pod napätím,“ uzavrel M. Mešter. 

Zdroj: VSDS


Mohlo by vás zaujímať

Ploché alebo trubicové slnečné kolektory? Porovnanie ukazuje ich výhody a nevýhody

Ploché alebo trubicové slnečné kolektory? Porovnanie ukazuje ich výhody a nevýhody

Ploché slnečné kolektory využívajú na zachytenie lúčov až 90 % svojej celkovej plochy, trubicové kolektory len okolo 50 %. Trubicový slnečný kolektor však bude výhodnejšie riešenie počas zimy vďaka menším tepelným stratám.

Ako funguje palivový článok na vodík a z čoho sa vodík vyrába?

Ako funguje palivový článok na vodík a z čoho sa vodík vyrába?

Na akom princípe je založený vodíkový pohon, aká je cena vodíka a aké typy vodíkových palivových článkov existujú?

Mikrokogeneračná jednotka pre rodinný dom využíva vodík, vypomáha jej plynový kotol

Mikrokogeneračná jednotka pre rodinný dom využíva vodík, vypomáha jej plynový kotol

Kogenerácia môže byť výhodné riešenie aj pre rodinné domy. Domácnosti stále odrádza najmä vyššia obstarávacia cena.