Treba pritiahnuť investície do nových zdrojov na výrobu elektriny, apelujú prevádzkovatelia sietí.
Aj keď v Európe rýchlo pribúdajú nové fotovoltické či veterné elektrárne, v nadchádzajúcich rokoch sa zrejme odstaví toľko fosílnych elektrární, že to nemusí stačiť. Štáty EÚ by preto urýchlene mali podporiť výstavbu nových flexibilných zdrojov, ktoré dokážu „kompenzovať“ premenlivú výrobu elektriny zo slnka a vetra a zabrať, keď obnoviteľnej elektriny nebude dosť.
Vo svojom najnovšom hodnotení zdrojovej primeranosti to konštatuje organizácia ENTSO-E, ktorá združuje prevádzkovateľov prenosových sústav. Správa však priniesla aj viacero ďalších odporúčaní.
Obdobný dokument „Hodnotenie zdrojovej primeranosti elektrizačnej sústavy SR do roku 2040“ prednedávnom vydala aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). V prípade Slovenska prevádzkovateľ sústavy očakáva, že kľúčovú rolu zohrá paroplynový cyklus Malženice a dostavba mochvskej štvorky. Téme sme sa venovali v tomto článku.
Pred čím varuje európska správa
Tento týždeň publikovaná správa ERAA (European Resource Adequacy Assessment) konštatuje, že podstatná časť fosílnych zdrojov, akými sú uhoľné či plynové elektrárne, už okolo roku 2030 v Európe nebude ekonomicky rentabilná. Tzv. hodnotenie ekonomickej životaschopnosti (EVA) v ich prípade podľa záver ENTSO-E nebude nahrávať ďalšiemu prevádzkovaniu.
„Očakávanú elektrifikáciu nemusia v plnej miere riešiť súčasné prognózy rozširovania OZE a iných technológií. To je obzvlášť zrejmé v roku 2035, pretože značná kapacita fosílnych palív dosiahne koniec svojej životnosti medzi rokmi 2030 a 2035,“ upozorňuje ENTSO-E.
Zostáva vám 61% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.