Preferovanie zelených zdrojov vedie k odstavovaniu tradičných elektrární a môže prispieť k nedostatku elektriny.
Rozvoj obnoviteľných zdrojov energie nenapreduje tak razantne, ako sa často očakáva a dúfa. Aj napriek ambicióznym cieľom. Dôvodom sú kapacitné obmedzenia sústav, ale aj administratívne bariéry a zdĺhavé povoľovacie procesy.
Zároveň je súčasné neisté prostredie náročné na realizovanie akejkoľvek investície, vrátane tradičných zdrojov energií. Mal by štát alebo Európska únia prikazovať, aké elektrárne sa môžu a nemôžu stavať? Na čo by sa malo prihliadať pri zvyšovaní podielu obnoviteľných zdrojov? Funguje súčasný dizajn trhu s elektrinou alebo sa ukazuje, že jednotný trh v Európe v tejto podobe je utópiou?
Aj o týchto otázkach debatovali účastníci diskusie, ktorú koncom novembra zorganizoval Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika.
OZE vs. tradičné zdroje
“Áno, existujú bariéry pri zapájaní obnoviteľných zdrojov energie. Na druhej strane tradičná energetika veľmi ťažko získava finančné zdroje. Taxonómia spôsobila veľa problémov pre zemný plyn, jadro, ale aj rôzne druhy vodíka. Investori sú zneistení na veľmi dlhý čas a aj preto veľa zdrojov nevyrába elektrinu, hoci by mohlo,” myslí si Milan Garbiar z poradenskej spoločnosti Deloitte.
Za problém považuje aj samotné investície do obnoviteľných zdrojov bez zvažovania dôsledkov. “Aj samotná Medzinárodná energetická agentúra upozorňuje, že zvyšovanie podielu OZE v energetickom mixe začína byť po dosiahnutí určitého bodu kontraproduktívne. Pretože stále sú potrebné disponibilné zdroje, vykrývajúce obdobia bez produkcie elektriny z OZE kvôli nedostatku slnka alebo vetra.”
Peter Kremský, poslanec za OĽaNO sa nazdáva, že bariéry pre obnoviteľné zdroje energie sú nezmyselne veľké a na Slovensku hlavne administratívneho charakteru.
“Proces povoľovania trvá veľmi dlho a je škoda, že aj v takých oblastiach ako fotovoltika, geotermálna energia, spracovanie odpadov, či recyklácia. Bariéry sú niekedy až umelé, ako keby podporované aj zo strany tradičnej energetiky. Veľa domácností, firiem a verejných inštitúcií si chce vyrábať vlastnú energiu a tu treba odstraňovať bariéry.”
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.