Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Editoriál. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a volebných preferencií

Komentár vyšiel v májovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2017/05.

komentár

Foto: Fotolia

Novelou regulačného zákona, ktorú schválila vláda, Ficov kabinet iba chodí okolo horúcej kaše. Vláda by mohla radšej regulačný úrad rovno zmeniť na odbor pre reguláciu ministerstva hospodárstva.

Krátky príbeh novely regulačného zákona je zatiaľ podobne prehľadný a predvídateľný ako regulácia Holjenčíkovho ÚRSO. Zhrňme si to.

Ministerstvo o novele otvorenejšie hovorilo zhruba od začiatku marca. Keď v polovici mesiaca svoj návrh ukázalo, vianočné sviatky ako klasické pripomienkové obdobie poruke neboli. Ministerstvo teda na pripomienkovanie vyhradilo sedem dní, novela vraj neskutočne horí. Dobre.

Materiál, ktorý za tých sedem dní zasypalo bezmála 200 pripomienok, rýchlo prešiel vládou a do parlamentu mal smerovať tak, aby novela mohla vstúpiť do platnosti od prvého júna.

Poslanci potom schválili rokovanie o tejto novele v skrátenom konaní a následne rozhodli, že ho prerokujú až na májovej schôdzi. Ministerstvo je spokojné, vraj sa takto aspoň vytvorí väčší priestor na diskusiu. Ono to nakoniec vlastne až tak nehorí.

Radovan PotočárČi prijímanie novely pribrzdila ostrá kritika z opozície, tušenie rovnako ostrej kritiky z Bruselu alebo – len čisto teoreticky – skutočný záujem o diskusiu, sa dá polemizovať.

Ak by sa do novely podarilo prepašovať čokoľvek z rozumných pripomienok, transparentnosti regulácie by to len pomohlo. V mentálnom svete, z ktorého novela vzišla, sa však takéto návrhy prehĺtajú iba ťažko.

Po rokoch, keď bol regulačný úrad samoderžavím jedného muža, ktorý do svojho rajónu verejnosť nepúšťal, by mohli potešiť aj drobnosti. Napríklad verejné zasadania Európskej rady. Alebo existencia zápisníc. Úplné oddelenie regulátora od výkonnej moci by bola šoková terapia.

Novela ministerstva ide opačným smerom. Po novom majú do cenových konaní vstupovať priamo vládne rezorty. To, že túto prax nám už v minulosti vyčítala Európska komisia a jej pripomienky sme akceptovali, teraz akože nevidíme.

To, že ministerstvo hospodárstva je zároveň akcionárom spoločností, k regulácii ktorých sa má vyjadrovať, akože konfliktom záujmov nie je.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Komentáre

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Článok Jána Maceja z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/04.

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Odpájanie od CZT sa domácnostiam oplatí, decentralizované vykurovanie ale čelí diskriminácii, píše Ivan Satvár, konateľ spoločnosti Virtuálny správca budov.

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Úvodník vyšiel v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodársvo 2021/04.