Doba dotačná je doba zmätočná (píše Radovan Kazda) | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Editoriál. Doba dotačná je doba zmätočná

Úvodník Radovana Kazdu vyšiel v marcovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 2023/01 s prílohou ENERGO.

Editoriál. Doba dotačná je doba zmätočná

Foto: Energie-portal.sk

Americký prezident Ronald Reagan bol počas svojho pôsobenia vo funkcii známy mnohými presnými bonmotmi. Jeden z nich znel: „Pohľad vlády na ekonomiku možno zhrnúť do pár krátkych fáz: Keď sa to hýbe, zdaň to. Ak sa to stále hýbe, zreguluj to. Ak sa to prestane hýbať, začni to dotovať.“

Zdá sa, že pohľad vlády sa ani po desaťročiach od konca éry Reagana nezmenil. Práve naopak. Žijeme dobu dotačnú, ktorá každým rokom bujnie. Vlády vytvárajú ilúziu, že všetko je lacné. Vyberajú od firiem vyššie dane, ktorými kryjú plnenie svojich pomýlených snov o sociálnej spravodlivosti, ale najmä preto, aby si volič neuvedomil, že sme v ekonomickej kríze, v ktorej si musíme všetci uťahovať opasky.

Výsledkom toho je, že ceny rastú. Spôsobili to vládne dotácie, teda rozhadzovanie peňazí zo strany vlád, ale aj rozpútaná vojna Putinovho režimu voči Ukrajine a celému slobodnému svetu. 

Nás to viedlo k rozhodnutiu poctivo si uťahovať opasky. Bez toho, aby sme požiadali o nejakú dotáciu, alebo vám, čitateľom, zvyšovali ceny, pretože aj vy potrebujete šetriť.

Preto sa vám do rúk dostáva prvé číslo štvrťročníka, ktorý býval pôvodne mesačníkom, no zároveň vychádza s dvojnásobným rozsahom.

Jednou z nosných tém tohto čísla sú práve dotácie. Skúsenosť s nimi ukazuje, že hoci svoj primárny cieľ obvykle aspoň čiastočne splnia, tak majú aj odvrátenú stranu: sú len dočasné, bude ich treba splatiť, deformujú trhové signály pre efektívne rozhodovanie firiem, poškodzujú konkurencieschopnosť krajiny a podnecujú k závislosti od cudzích statkov.

To sú vážne dôsledky, ktoré budeme „hasiť“ ďalšie desaťročia.

Najbližšie roky čaká na vlády veľa práce na dekarbonizácii všetkých ekonomických aktivít vrátane energetiky a odpadového hospodárstva. To si bude vyžadovať veľmi veľa investícií. Ulica dotácií je však slepá a cesta späť extrémne namáhavá. Potrebujeme trhové impulzy, ktoré vzniknú z prirodzeného dopytu.

Dekarbonizácia, teda „hon na uhlík“, má jednoznačne ušľachtilú motiváciu. Teraz, v druhom roku vojny Putina proti slobodnému svetu, však otvára naliehavú otázku: má byť aktuálnou prioritou vlád spomalenie rastu teploty Zeme, ktorého benefity pocítime až o desaťročia, ak teraz čelíme akútnej hrozbe, že tie benefity si budeme „užívať“ v neslobode?

Nájsť správnu odpoveď je veľmi dôležité. Ekonomické zákony vydávajú jasný signál: čím je svet dotačnejší, tým je slabší v obrane slobody.

Potrebujeme prosperujúce hospodárstvo.

Radovan Kazda
spoločník vydavateľstva
PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Atómové elektrárne dodávajú iba zlomok využiteľného tepla

Atómové elektrárne dodávajú iba zlomok využiteľného tepla

Obrovské množstvo odpadného tepla uniká cez chladiace veže jadrových elektrární. Mohlo by vykurovať veľké mestá v okolí.

Komentár. Volajme to zdanenie elektrární a dotovanie cez SPP. Ako je to so zlacnenou elektrinou

Komentár. Volajme to zdanenie elektrární a dotovanie cez SPP. Ako je to so zlacnenou elektrinou

SPP musí priebežne dokupovať elektrinu pre domácnosti na trhu, vláda aj preto do podniku vlani naliala pol miliardy eur.

Aj výmenou starých plynových kotlov za kondenzačné možno výrazne znižovať emisie

Aj výmenou starých plynových kotlov za kondenzačné možno výrazne znižovať emisie

Tri príklady rekonštrukcie plynovej kotolne vo veľkých objektoch s výraznou úsporou spotreby plynu a emisií.