Energetika má to šťastie či smolu, že ako odvetvie, z ktorého pochádza podstatná časť emisií uhlíka, sa ocitla v centre dekarbonizačného úsilia EÚ. Segment ekonomiky, ktorý sa už beztak vyznačuje asi najviac regulovaným prostredím a najintenzívnejšou majetkovou účasťou štátov, tak zrejme čaká robustný objem ďalších regulácií, vynútených investícií a podpory z verejných zdrojov.
Tieto tri faktory poskytujú dobrý dôvod očakávať, že nové politiky sa energetikou preženú okrem dekarbonizačných aj s deekonomizačnými výsledkami. S dostatkom subvencií a trochou fantázie sa dá ekonomická kalkulácia hodiť za hlavu a možné je takmer všetko. Genéza Plánu obnovy dáva tušiť, že tento predpoklad nemusí byť ďaleko od pravdy.
Premietnime si zrod tohto plánu do roviny osobných financií. Nemám peniaze. Zájdem do banky a požičiam si, koľko mi dajú. Stotisíc eur. S veľkou pompou prídem domov a rodine oznámim, že sa mi podarilo získať pôžičku. Rodina navrhne zvýšiť ambície. Vrátim sa do banky a úver mi navýšia o ďalších desaťtisíc. Večer oslavujeme úspech so šampanským. Na druhý deň začneme premýšľať, ako peniaze minieme. Hlavne nech sa nám podarí všetko preinvestovať. Šup, šup.
V prípade osobných/firemných financií býva postup, dovolím si zovšeobecniť, presne opačný: najprv zistím, že niečo potrebujem (napríklad zatepliť dom), potom hľadám čo najefektívnejšie riešenie (porovnám stavebné riešenia a ponuky firiem) a následne sa zaoberám financovaním (úspory/úver). V prípade Plánu obnovy je postup otočený naruby.
Plán, ktorý svojím názvom odkazuje na „obnovu“, navyše začne do ekonomík EÚ pumpovať zdroje až v čase, keď sa budú „obnovovať“ samy. Najnovšia celoeurópska vlna utrácania sa tak zaradí k zástupu fiškálnych stimulov, ktoré vlády zacielili „proti kríze“ a reálne vystrelili v čase pokrízovej konjunktúry.
Plán obnovy je len jednou kapitolou. V kombinácii s ďalšími „balíkmi“ verejných peňazí, novými reguláciami a novými vynútenými investíciami však v najbližších desaťročiach v energetike možno očakávať pokračujúce krivenie motivácií: predpokladom úspechu na „trhu“ nebude efektivita a fungujúci biznis plán, ale schopnosť vylobovať si vhodné nastavenie regulácií a presviedčať o nevyhnutnosti subvencovania práve tej činnosti, ktorou sa zhodou okolností zaoberám.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.