Dodávky palivovej drevnej biomasy zo slovenských lesov vlani mierne stúpli, ukazuje správa agrorezortu.
Zatiaľ čo ťažba dreva na Slovensku vlani zostala na podobnej úrovni ako v roku 2021, celkový objem domácej spotreby stúpol o 4 %. Zvýšenie dopytu tak pomohol pokryť najmä dovoz dreva zo zahraničia, ktorý medziročne vzrástol o takmer 16 %.
Vyplýva to z najnovšej Správy o lesnom hospodárstve v SR, ktorú včera (31. júla) predložilo ministerstvo pôdohospodárstva. Po pripomienkovom konaní, ktoré potrvá do 11. augusta, materiál prerokuje vláda.
Materiál sa tiež podrobnejšie venuje dodávkam palivovej drevnej biomasy, ktoré vlani po rokoch poklesu vzrástli. Podpísalo sa pod to aj zvýšenie ponuky palivového dreva, ku ktorému vlani pristúpili štátni lesníci v reakcii na energetickú krízu.
V článku sa dozviete:
- koľko dreva sa vlani vyťažilo na Slovensku,
- ako sa zmenil objem dovozu a vývozu dreva,
- čo správa hovorí o cenovom vývoji na trhu s drevom,
- koľko palivového dreva a drevnej štiepky sa dostalo na trh.
Vyťažili najmenej kalamitného dreva za 20 rokov
Celková ťažba dreva na Slovensku sa v minulom roku vyšplhala na 7,69 mil. m3 dreva. V porovnaní s predošlým rokom 2021 to prestavuje nárast o 0,6 % (0,046 mil. m3). Oproti minulosti ťažba zostávala naďalej nižšia: v roku 2020 lesníci hlásili najnižší objem ťažby od roku 2005 (7,51 mil. m3) a odvtedy sa zvýšila len mierne.
Zatiaľ čo organizácie štátnych Lesov SR vyťažili 52 % dreva, na neštátne lesy pripadalo zvyšných 48 % ťažby. Viac ako tretina dreva (2,755 mil. m3) sa vyťažila pri odstraňovaní následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch, a to najmä ihličnatých. „Bol to najnižší podiel náhodnej (kalamitnej) ťažby dreva od roku 2002,“ konštatuje správa.
Celkové dodávky surového dreva zo slovenských lesov podľa údajov agrorezortu vlani dosiahli 7,44 mil. m3. V porovnaní s predchádzajúcim rokom 2021 tak klesli 229-tisíc m3 (-3,0 %). „V dodávkach ihličnatého aj listnatého surového dreva sa zvýšil najmä podiel surových kmeňov a palivového dreva a klesol podiel guľatinových sortimentov a vlákninového dreva,“ píše sa v správe.
Na druhej strane však ministerstvo v správe podobne ako v predošlých rokoch konštatuje, že v štatistike existujú aj diery. Ťažba dreva sa totiž okrem lesných pozemkov vykonáva aj na iných pozemkoch porastených lesnými drevinami, tzv. „bielych plochách“. Tie nepatria do pôsobnosti orgánov štátnej správy lesného hospodárstva, ale sa na nich vzťahujú ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý je v gescii ministerstva životného prostredia.
Agrorezort v materiáli upozorňuje, že intenzívna ťažba dreva vykonáva aj na takýchto územiach. „V SR pritom neexistuje evidencia celkového objemu dreva získaného z týchto pozemkov. Uvedené skutočnosti na nelesných pozemkoch spôsobujú neprehľadnosť celkových tokov dreva v SR, najmä v objeme ťažby a dodávok dreva vrátane jeho exportu a energetického využitia.“
V dodávkach prevládajú výrezy
Zostáva vám 70% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.