Ministerstvo hospodárstva predložilo návrh zákona.
Kým od roku 2023 už štát utratil viac ako štyri miliardy eur na plošné dotovanie cien plynu, tepla a elektriny, od roku 2026 by „energopomoc“ mohla nadobudnúť adresnú formu. Počíta s tým rezort hospodárstva, ktorý takýto model pripravuje a teraz kvôli nemu chce presadiť nový zákon.
Návrh novej legislatívy na zajtrajšie rokovanie vlády (konané 12. marca) predkladá ministerka Denisa Saková. Po odobrení vládou by mali o návrhu rokovať poslanci, rezort ho chce presadiť v skrátenom legislatívnom konaní. Nový zákon má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
Zákon ráta aj s dátami o pohlaví a národnosti
Nový „zákon o poskytovaní údajov na účel adresnej energopomoci“ má vytvoriť rámec pre zber a analýzu sociálno-ekonomických údajov v (o príjmoch, dávkach a príspevkoch, ktoré tvoria príjmovú stránku domácností) a ďalších informácií (najmä o veľkosti a charaktere spotreby energií a vody, ktoré tvoria výdavkovú stránku domácností) o domácnostiach. O samotnom nastavení energopomoci a jej parametroch nehovorí.
Ministerstvo hospodárstva by na základe novej legislatívy malo získať možnosť získavať údaje o koncových odberateľoch elektriny a plynu v domácnosti, konečných spotrebiteľoch vody v domácnosti a konečných spotrebiteľoch tepla v domácnosti, dodávaného systémom centralizovaného zásobovania teplom (CZT). Rezort však chce údaje aj o „ďalších členoch domácností, ktorí sú taktiež konzumentmi energií.“
Zbierať dáta chce ministerstvo na to, aby mohlo vytvoriť a napĺňať štruktúrovanú databázu prevádzkovanej ministerstvom. Tá sa podľa zámerov rezortu „v ďalšom období transformuje na komplexný informačný systém na vyhodnocovanie ohrozenia jednotlivých domácností energetickou chudobou a miery ich ohrozenia pri vytvorení registra odberných miest so všetkými relevantnými údajmi potrebnými na inštitucionalizovanie systému adresnej energopomoci.“
Ministerstvo zdôrazňuje, že z hľadiska rozsahu sa voči súčasnej praxi nezavádzajú nové kategórie informácií, ktoré už dnes evidujú a spracúvajú jednotlivé subjekty. Návrh zákona ale od nich predpokladá poskytovanie údajov na základe žiadosti ministerstva.
„Vytvára sa legislatívny rámec, na základe ktorého bude môcť ministerstvo existujúce údaje od jednotlivých poskytovateľov zbierať a ďalej s nimi pracovať spôsobom, ktorý vytvorí základ pre vyhodnocovanie miery ohrozenia jednotlivých domácností v SR energetickou chudobou a identifikovanie tých domácností, ktoré budú prijímateľmi adresnej energopomoci,“ argumentuje MH SR.
Definíciu samotnej „energetickej chudoby“ v návrhu zákona zaviesť neplánuje. S pojmom však rezort v legislatívnom materiáli pracuje.
Zostáva vám 48% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.