Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
TVIP

Dostavba Mochoviec bude drahšia, štát odobril navýšený rozpočet

Akcionári Slovenských elektrární na mimoriadnom valnom zhromaždení schválili nový rozpočet dostavby 3. a 4. bloku AE Mochovce vo výške 5,4 miliardy eur. Je to o približne 800 miliónov viac, ako bola ostatná verzia.

Mochovce

Foto: Slovenské elektrárne

Podľa plánov z roku 2008 si pritom mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur. Súhlas štátu ako menšinového akcionára podmienil minister hospodárstva Peter Žiga tým, že zodpovednosť za zabezpečenie financií má manažment elektrární a manažovanie stavby sa musí zásadne zmeniť.

Po mimoriadne náročných rokovaniach na rôznych úrovniach vyjadril štát ako menšinový akcionár podmienečný súhlas so strategickým plánom Slovenských  na roky 2017-2021. Súčasťou je aj dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Podmienkou štátu je, že zvýšené nároky na financovanie dostavby musí zabezpečiť súkromný väčšinový akcionár a že sa zásadným spôsobom - vrátane organizačných zmien - zefektívni samotná výstavba. Súčasťou podmienok štátu je aj vyššia miera informovanosti o konkrétnom postupe pri výstavbe. Treba súčasne zdôrazniť, že výhradnú manažérsku zodpovednosť za celú výstavbu nesie súkromný akcionár. V prípade nedodržania týchto podmienok môže štát pristúpiť k prehodnoteniu svojho rozhodnutia,“ informoval minister hospodárstva Peter Žiga.

Mimoriadne valné zhromaždenie schválilo aj nové termíny dostavby. Po novom sa má tretí blok v Mochovciach uviesť do prevádzky ku koncu budúceho roka. Štvrtý blok by mali dokončiť o rok neskôr. Ostatné oficiálne termíny hovorili o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku v roku 2017. Štvrtý jadrový blok sa mal uviesť do prevádzky následne o ďalší rok. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, resp. 2013.

Dostavbu dvoch jadrových blokov JEMO má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá počas vlaňajšieho leta predala zo svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33-percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov.

ZDROJ:

Tlačová správa MH SR

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 12. - 18. 2. 2018

Monitoring energetiky | 12. - 18. 2. 2018

Služba pre predplatiteľov.

Monitoring energetiky | 5. - 11. 2. 2018

Monitoring energetiky | 5. - 11. 2. 2018

Služba pre predplatiteľov.

Trojdňová kalamita zasiahla najmä východné Slovensko

Trojdňová kalamita zasiahla najmä východné Slovensko

VSD, 5.2.2018 | Od piatku 2. februára až do nedele 4. februára zasiahlo práve východné Slovensko, čo je distribučné územie Východoslovenskej distribučnej (VSD), veľmi nepriaznivé počasie.