Dopyt po Wi-Fi termostatoch je, odrádza však vysoká cena | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Dopyt po Wi-Fi termostatoch je, odrádza však vysoká cena

Výrobcovia sa už prispôsobujú, aj vďaka lacnejším komponentom a vyspelejšej technológii.

Dopyt po Wi-Fi termostatoch je, odrádza však vysoká cena

Foto: Honeywell

Dopyt po termostatoch, ovládaných pomocou Wi-Fi, stúpa. Spotrebitelia čoraz viac vyhľadávajú pohodlnú možnosť ovládania teploty v dome alebo kancelárii prostredníctvom smartfónov alebo tabletov.

No firmy zaoberajúce sa inštaláciami takýchto zariadení z toho zatiaľ výraznejšie nebenefitujú. Z celkového počtu zariadení v obytných a ľahkých priemyselných budovách takéto produkty tvoria zatiaľ iba 10 – 15 %.

Hlavným dôvodom je vysoká veľkoobchodná cena, ktorá často prevyšuje tradičné modely až štyri alebo päť násobne. Záujem o túto technológiu javia teda najmä zákazníci, ktorí sú ochotní podstatne si priplatiť za zariadenie, vrátane nákladov na inštaláciu a iných marží.

Preto sa výrobcovia snažia znižovať cenu pri súčasnom zachovaní kvality, ovládateľnosti a ďalších funkcií.

“Cena predstavuje jednu z hlavných prekážok masovejšieho používania Wi-Fi termostatov majiteľmi domov a menších firiem,” tvrdí Scott McCleskey, majiteľ americkej firmy Synergy Air Specialists, zaoberajúcej sa inštaláciami technických zariadení v bytových a ľahkých priemyselných budovách.

tepelné čerpadlo

Wi-Fi termostaty ponúka napríklad spoločnosť Honeywell. Model Lyric T5, ktorý sme pred časom predstavili, má pripojenie na Wi-Fi a jeho ovládanie prebieha prostredníctvom firemnej aplikácie, ktorá je kompatibilná so systémom HomeKit od spoločnosti Apple či Alexa od spoločnosti Amazon.

Jednoduchší typ Wi-Fi zariadenia na riadenie vykurovania s možnosťou naprogramovania na sedem dní od rovnakej spoločnosti je v predaji za 85 dolárov.

“Zákazníci nechcú vybavenie, ktoré im komplikuje život. Nutnosť programovania mnohých z nich straší. Termostaty a aplikácie, ktoré ich ovládajú, musia byť intuitívne a ľahké na používanie ako to len najviac ide, aby neznechutili zákazníkov alebo nevyžadovali konzultácie po telefóne, čo je strata času pre všetkých zainteresovaných,” hovorí S. McCleskey.

Neustály technologický vývoj postupne znižuje ceny aj tejto kategórie produktov. Väčšie obrazovky, rýchlejšie, kompaktnejšie a energeticky účinnejšie mikroprocesory sa stávajú cenovo dostupnejšími.

“Klesajúce ceny komponentov so súčasne lepšou technológiou umožňujú výrobcom predávať niektoré Wi-Fi termostaty za menej ako 60 dolárov,” tvrdí Glenn Moore, prezident spoločnosti Braeburn Systems, vyrábajúcej termostaty.

“S aplikáciou v smartfóne spravíte úpravy rýchlo a ľahko, bez nutnosti absolvovania celého programovacieho procesu,” objasňuje S. McCleskey.

Výhody sú ešte viditeľnejšie pri ovládaní termostatov vo viacerých miestnostiach, či budovách. “Prispôsobenie teploty tlačítkami hore a dole a rýchle skopírovanie nastavení namiesto zadávania údajov pre každý termostat zvlášť tiež zjednodušuje proces."

"Intuitívna aplikácia odstraňuje znechutenie u mnohých zákazníkov, najmä starších, pre ktorých je zvládanie technológií náročnejšie,” dodáva.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SEPS chystá pripojenie k európskym platformám, Slovensku to otvorí nové možnosti

SEPS chystá pripojenie k európskym platformám, Slovensku to otvorí nové možnosti

Posledné technické prípravy chcú sfinalizovať do leta.

Košickí oceliari dostanú rekordný balíček na dekarbonizáciu

Košickí oceliari dostanú rekordný balíček na dekarbonizáciu

Investícia ušetrí podľa ministerstva rovnaké množstvo emisií skleníkových plynov ako vyprodukuje pol milióna Slovákov za rok.

Posvietili si na teplárne, ktoré kupujú plyn na spote. ÚRSO znižuje ceny tepla v 10 lokalitách

Posvietili si na teplárne, ktoré kupujú plyn na spote. ÚRSO znižuje ceny tepla v 10 lokalitách

Inde regulované ceny tepla podľa nových cenových rozhodnutí, naopak, rastú.