Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Negatívne renomé OZE začalo politickým rozdávaním kapacít v SEPS-e v roku 2009. Opozičné strany chcú viac trhu v energetike a umožniť výrobcom realizovať ich zámery, ktoré nezaťažia sieť ani cenu elektriny.

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Foto: Fotolia

V roku 2011 vtedajšia vláda zastavila pripájanie nových obnoviteľných zdrojov energie. Stop-stav trval do konca roka 2018. Hoci podľa menších výrobcov defacto trvá stále a povolili sa iba výnimky vo forme tzv. “lokálneho zdroja” a aukcií, kde sa prvé kolo ešte len pripravuje.

“Systém výkupných cien bol neudržateľný najmä pre koncového odberateľa,” uviedol minister hospodárstva Peter Žiga na konferencii "Klíma a energetika vo voľbách 2020", organizovanej portálom Euractiv.sk.

Podpora OZE na Slovensku sa financuje prostredníctvom TPS tarify ako súčasti koncovej ceny elektriny. Vláda však tesne pred voľbami mení rétoriku a osvojila si prístup, ktorý už dlhodobo presadzuje SaS. Je to viaczdrojové financovanie obnoviteľných zdrojov. “Časť by hradil štátny rozpočet, časť by sa hradila z cien elektriny ako doteraz a časť by pokryl predaj povoleniek CO2. Tým pádom by bol menší tlak na ceny elektriny,” objasňuje P. Žiga.

O zjednodušení pripájania zdrojov do siete a väčšom otvorení trhu hovoril Erik Baláž z PS/Spolu. “Štát by mal povedať, čo sú OZE a za akých podmienok sa môžu realizovať. Pretože máme s tým aj nie dobré skúsenosti, napríklad pri biomase alebo malých vodných elektrárňach.”

Lepšie definovanie pravidiel by malo podľa neho viesť k tomu, že na trhu bude viac energie, pri ktorej výrobcovia súťažia cenou. “Nemalo by to byť ako predtým, kedy ceny boli premrštené a následný stop-stav zmrazil ďalší vývoj.”

Lepšie zadefinovanie zdrojov je vraj potrebné pri drevnej biomase, ale aj malých vodných elektrárňach. “MVO do veľkej miery zdevastovali niektoré rieky. Napríklad horný tok Váhu a veľkú časť Hrona. Pritom nevyrábajú až také veľké množstvo energie.”

VIESSMANN

Veľkú rezervu pri pripájaní menších výrobcov vníma aj Caroline Líšková z KDH. Problém je podľa nej aj v distribučných poplatkoch. “Výrobcovia, ktorí vyrábajú a zároveň aj spotrebovávajú, platia rovnaké poplatky za distribúciu. To sa nám zdá neférové. Dôležité je aj administratívne odbremenenie týchto výrobcov a umožniť im, aby mohli ponúkať vyrobenú energiu do miestnych distribučných sietí.”

Negatívna nálepka OZE

Obnoviteľné zdroje energie majú na Slovensku negatívne renomé. Podľa Karola Galeka z SaS je to kvôli zásahu politikov. “V roku 2009 sa cez noc rozdalo na SEPS-e 120 MW najmä fotovoltických kapacít spriazneným politickým nominantom. Negatívna nálepka sa potom s obnoviteľnými zdrojmi ťahala ďalej.”

SaS chce pripájanie nových zdrojov zbaviť byrokracie a hlavne odstrániť alebo minimalizovať dopad na koncovú cenu elektriny. “Minister hospodárstva hovorí o prehodnotení TPS tarify. Ja sa pýtam, prečo ste doteraz nepodporili ani jeden náš návrh? Viaczdrojové financovanie sme navrhovali viackrát.”

“Namiesto toho, aby sme vyňali z cien elektriny všetky politické zásahy, tak sa kompenzovali energeticky vysoko náročné podniky, ktoré už dnes mohli mať oveľa nižšie ceny energií. Prípadne sa tu rozdávali úľavy z TPS-ky, na ktoré sa potom skladali všetci ostatní spotrebitelia,” upozorňuje K. Galek.

Ku zníženiu ceny elektriny má prispieť aj stransparentnenie regulácie. SaS chce tiež prehodnotiť povolenia na pripojenie niektorých zdrojov, najmä pri kombinovanej výrobe elektriny a tepla. “Podali sme podnet kvôli teplárni Považská Bystrica, ktorá zrejme neoprávnene dostávala milióny eur.”

K. Galek zdôrazňuje, že pri obnoviteľných zdrojoch sa treba zamerať na lokálny zdroj. Teda výrobu elektriny, ktorú daný subjekt dokáže aj spotrebovať. “Lokálny zdroj nepotrebuje okrem neplatenia distribučných poplatkov žiadnu inú podporu. V konečnom dôsledku to odľahčí samotnú distribučnú sieť. Prečo je lokálny zdroj vôbec zastropovaný ročnou kapacitou, keď reálne nezaťažuje ani cenu energií ani sieť?” SaS sa chce tiež pozrieť na podporu biomasy a či takýto zdroj naozaj prispieva k uhlíkovej neutralite.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdiely medzi bytmi sa môžu znovu zväčšiť. Ministerstvo chce zmeniť rozpočítavanie tepla

Rozdiely medzi bytmi sa môžu znovu zväčšiť. Ministerstvo chce zmeniť rozpočítavanie tepla

Novelizovaná vyhláška má byť účinná o dva mesiace, postupovať sa podľa nej má už pri najbližšom rozúčtovaní.

Ukrajina: Tranzit plynu z Ruska určite zastavíme. Diverzifikujte

Ukrajina: Tranzit plynu z Ruska určite zastavíme. Diverzifikujte

Ukrajinská vláda potvrdila rozhodnutie ukončiť prepravu ruského plynu na Slovensko.

SPP: Zimu zvládneme, aj keď sa zastaví plyn z Ruska

SPP: Zimu zvládneme, aj keď sa zastaví plyn z Ruska

Ani prípadné ukončenie potrubnej prepravy plynu cez Ukrajinu nespôsobí problémy v dodávkach, tvrdí dodávateľ.

X
X
X
X