Rozvoj obnoviteľných zdrojov mení fungovanie prenosových a distribučných sietí, konštatujú ich prevádzkovatelia.
Nie je to len výstavba solárnych či veterných parkov. To je iba časť celého reťazca zmien. Nástup zelenej energetiky si vyžiada aj „dramatickú zmenu“ vo fungovaní prenosovej sústavy a distribučných sietí. Tvrdí to České združenie regulovaných elektroenergetických spoločností (ČSRES), podľa ktorého by sa do potrebných investícií mali zapojiť aj dotácie z verejných zdrojov. Inak sa náklady plne premietnu do regulovaných zložiek obsiahnutých v cene elektriny.
„Energetická transformácia prebieha, ale jej úzkym hrdlom sa stáva infraštruktúra, ktorá sa historicky stavala na centralizovanú energetiku s veľkými systémovými elektrárňami. Teraz riešime pripájanie veľkého množstva fotovoltaík a tepelných čerpadiel, elektrifikáciu dopravy, pripravuje sa zdieľanie a komunitná energetika,“ hovorí predseda Rady ČSRES Marian Rusko.
Prevádzkovatelia sústav združení v ČSRES vyčíslili investície potrebné v rokoch 2024 až 2035 na 476 miliárd českých korún (v cenách roku 2023), čo v prepočte predstavuje takmer 20 miliárd eur. Podľa prepočtov, ktoré pre ČSRES spracovala poradenská spoločnosť Deloitte, však investície budú mať pre štát pozitívne vplyvy v podobe vyššieho príjmu verejných financií aj zvýšených disponibilných príjmov domácností.
Predstavitelia ministerstva priemyslu a obchodu, ministerstva životného prostredia a Energetického regulačného úradu (obdoba slovenského ÚRSO – pozn. red.) teraz podľa ČSRES hľadajú spôsob, ako uľahčiť realizáciu potrebných investícií a zjednodušiť možnosti čerpania dotácií do energetickej infraštruktúry.
„Tie nie sú v súčasnosti prevádzkovateľmi distribučných sietí takmer využívané. Do budúcna ale môžu významne znížiť sumy, ktoré by inak museli ľudia aj firmy zaplatiť za modernizáciu energetických sústav v regulovanej zložke ceny elektriny,“ upozorňuje ČSRES.
Téma je aktuálne otvorená aj na Slovensku, kde rezort hospodárstva avizuje zámer presunúť na modernizáciu elektroenergetických sietí nevyužité eurofondy, pravdepodobne v objeme stoviek miliónov eur. Rozhodnutie vo veci však zatiaľ nepadlo. V minulom roku ministerstvo použilo miliardu eur z nevyčerpaných fondov EÚ na dotovanie cien elektriny, plynu a tepla pre domácnosti.
Na investície v ČR žiadajú fondy EÚ
Zostáva vám 73% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.