Plán uhlíkovo neutrálnej Európy podľa generálneho riaditeľa ČEZ-u znamená, že ciele EÚ v oblasti energetických úspor sa budú čoskoro ešte zvyšovať. Pre ČEZ ESCO to má byť príležitosť, spoločnosť sa chce orientovať aj na zahraničie.
Časť Skupiny ČEZ, ktorá sa špecializuje na moderné energetické riešenia, rastie. Po piatich rokoch existencie ČEZ ESCO sa jeho ročné tržby za nekomodity dostali na úroveň viac šesť miliárd českých korún (238 miliónov eur) a prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) na viac ako 500 miliónov korún (20 miliónov eur) v roku 2019.
Vyplýva to z päťročných výsledkov ČEZ ESCO, ktoré na tlačovej konferencii v Prahe predstavilo vedenie spoločnosti.
„Keď sme pred piatimi rokmi ČEZ ESCO zakladali, vedeli sme, že sektor modernej energetiky rýchlo porastie. Stávka na túto kartu sa ukázala ako správna a nesie očakávané výsledky,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.
Daniel Beneš | Foto: Energie-portal.sk
ČEZ ESCO pôsobí v rámci Česka a Slovenska. Aktivity v ostatných štátoch zastrešuje ESCO International. Spoločnosť v minulom roku dosiahla zisk EBITDA na úrovni 850 miliónov korún (34 miliónov eur), v tomto roku to má byť viac ako dve miliardy korún (80 miliónov eur).
„ČEZ ESCO začínalo s tromi dcérami a desiatkou produktov. Dnes máme 16 dcérskych spoločností v Česku a na Slovensku a pracuje pre nás takmer 2 000 inžinierov. Máme vyše 26 produktov a na príprave ďalších 15 pracujeme,“ povedal generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Kamil Čermák | Foto: Energie-portal.sk
Z celkovo 21 000 zákaziek, ktoré spoločnosť za päť rokov realizovala, vypichol projekty energetických úspor v pražskom Rudolfíne, aktuálny projekt pre ČVUT či dodávku vzduchotechniky pre kilometrovú halu automobilky Jaguar Land Rover.
„Intenzívne sa teraz rozbieha tiež spolupráca so ŠKODA AUTO,“ doplnil K. Čermák. Na Energie-portal.sk sme vlani písali o dodávke nových turbokompresorov, ktoré ČEZ ESCO poskytuje automobilke cez projekty energetických úspor so zárukou (EPC).
Uhlíková neutralita vyjde na 5 – 50 % HDP
Dôraz na ochranu klímy a politika EÚ v tejto oblasti podľa D. Beneša hrá ČEZ ESCO do kariet. Riešenia, ktoré ČEZ ESCO poskytuje, majú byť vďaka čoraz ambicióznejším klimatickým cieľom stále atraktívnejšie.
„Súčasné ciele EÚ 2030 v oblasti energetických úspor si vyžiadajú v Česku investície minimálne v objeme stoviek miliárd a možno až bilióna korún. Pre množstvo sektorov to bude bolestivé, ale pre ESCO je to veľká príležitosť. Plán uhlíkovo neutrálnej Európy však znamená, že tieto ciele sa budú čoskoro ešte zvyšovať,“ doplnil D. Beneš.
Investície vedúce k obmedzeniu a nakoniec aj k celkovému vymazanie uhlíkovej stopy budú musieť urobiť všetky európske štáty. Už súčasné ciele podľa D. Beneša znamenajú vynaložiť do roku 2030 investície rádovo päť až 50 % ročného HDP v jednotlivých krajinách. V samotnom Nemecku má ísť o stovky miliárd až bilión eur. ČEZ sa preto podľa svojho generálneho riaditeľa nechce sústreďovať len na domáci trh.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.