Eversheds Sutherland
TESLA
Belimo 2

Čo vyplýva z rozhodnutia Ústavného súdu o G-komponente?

Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej „Ústavný súd“) dňa 22. 6. 2016 rozhodol o protiústavnosti tzv. G-komponentu.

Čo vyplýva z rozhodnutia Ústavného súdu o G-komponente?

Foto: Fotolia

  • Publicistika |  24.06.2016 |  Mgr. Mária Sadloňová | Dvořák Hager & Partners, advokátska kancelária, s. r. o.

G-komponent je poplatok, ktorý je výrobca elektriny povinný vyplácať prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy za prístup do distribučnej sústavy, resp. za rezerváciu výkonu výrobcu elektriny.

Tento poplatok bol zavedený vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 221/2013 Z. z. ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike (ďalej „Vyhláška“), ktorá ho upravuje v ustanovení § 26 ods. 23 a nasl. Vyhlášky.

Konanie bolo iniciované návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky v marci 2014, ktorým navrhovali, aby Ústavný súd rozhodol o protiústavnosti ustanovenia § 26 ods. 23, 24, 25 a 26 a § 29 ods. 13 Vyhlášky.

Ústavný súd však nevyhovel návrhu poslancov v celom rozsahu a vyhlásil za protiústavnú iba časť ustanovenia § 26 ods. 23 Vyhlášky, a to konkrétne hrubým písmom vyznačenú časť: „Výrobcom elektriny pripojeným do regionálnej distribučnej sústavy sa uhrádza prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy platba za prístup do distribučnej sústavy vo výške podľa predchádzajúcej vety na základe faktúry vystavenej prevádzkovateľom regionálnej distribučnej sústavy, a to aj v prípade, ak takýto výrobca elektriny nemá s prevádzkovateľom regionálnej distribučnej sústavy uzatvorenú zmluvu o pripojení alebo zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny.

G-komponent ostáva v platnosti

V praxi to znamená, že G-komponent ako taký nie je v rozpore s Ústavou a je naďalej súčasťou nášho právneho poriadku. Je však protiústavný vo vzťahu k výrobcom elektriny, ktorí neuzatvorili zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny s prevádzkovateľom regionálnej distribučnej sústavy.

Prečítajte si tiež
Čo rozhodol Ústavný súd o G-komponente?
Prinášame vám podrobný rozbor toho, čo uviedol ústavný súd vo svojej tlačovej správe.

V danej súvislosti však treba uviesť, že rozhodnutie Ústavného súdu vyvoláva určité otázky ohľadom zániku povinnosti platiť G-komponent zo strany týchto výrobcov, keďže Ústavný súd ponechal v platnosti celú prvú vetu ustanovenia § 26 ods. 23 Vyhlášky, v ktorej sa uvádza, že G-komponent je povinný platiť každý výrobca, ktorý je pripojený do sústavy (teda nielen ten, ktorý uzatvoril zmluvu o prístupe do sústavy).

V tejto súvislosti si bude potrebné počkať na písomné vyhotovenie rozhodnutia, v rámci ktorého by sa mal Ústavný súd s danou otázkou vysporiadať.

Víťazom výrobca bez zmluvy

Rozhodnutie Ústavného súdu má zásadný význam pre každého výrobcu elektriny, ktorý G-komponent vyplácal a zároveň nemal uzatvorenú zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny s regionálnou distribučnou spoločnosťou.

Uvedené rozhodnutie však môže byť relevantné aj pre tých výrobcov elektriny, ktorí síce zmluvu s distribučnou spoločnosťou uzatvorili, ale reálne prístup do distribučnej siete nepotrebujú. A to najmä z hľadiska ukončenia predmetnej zmluvy, prípadne napadnutia jej platnosti.

Vrátenie peňazí

Bude zaujímavé si počkať na reakcie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej „ÚRSO“) a jednotlivých distribučných spoločností. Dňom vyhlásenia rozhodnutia Ústavného súdu v Zbierke zákonov stratí príslušná časť ustanovenia § 26 ods. 23 Vyhlášky účinnosť, a ak ÚRSO nedá predmetné ustanovenie do šiestich mesiacov do súladu s Ústavou, aj platnosť.

V prípade, ak zo strany regionálnych distribučných spoločností nedôjde k dobrovoľnému vráteniu zaplateného G-komponentu a ÚRSO ostane podobne ako pri kauze doplatok pasívny, výrobcom elektriny pravdepodobne neostane nič iné, než sa obrátiť na všeobecné súdy a domáhať sa jeho vrátenia súdnou cestou.

Mgr. Mária Sadloňová
Dvořák Hager & Partners, advokátska kancelária, s. r. o.
(medzititulky a bold: redakcia)

Tento článok si môžete prečítať bez toho, aby ste boli našim predplatiteľom. Väčšinu článkov však prinášame pre čitateľov, ktorí oceňujú hodnotu našich informácií. Ak sa vám článok páčil, staňte sa našim predplatiteľom. Pomôžte nám sledovať za vás, čo sa deje, prinášať vám viac informácií o vašich povinnostiach, o dianí na trhu, o technologických trendoch vo svete, rozširovať vám údaje odkazmi na zdroje a tiež stať sa vašim pomocníkom proti zbytočným reguláciám. Chceme vám byť zaviazaní prácou. Ďakujeme.

Značky
G-komponent

Diskusia (2)

  1. rastislav.kuklis@artorius.sk26.06.2016 (23:28)
    Perfektný a realistický článok, ktorý dosť precízne reaguje na situáciu! Aspoň za seba zaň úprimne ďakujem a som veľmi rád, že som ho našiel aj ako zdieľaný na Linkedin. Môj skromný osobný odhad budúcej situácie (a kiež by Boh dal, aby som sa mýlil) je, že zväčša (alebo celoplošne) nedôjde k dobrovoľnému vráteniu zaplateného poplatku. (Nech mi všetci prepáčia môj odhad, ale som skôr pragmatik a snažím sa vidieť to, že je častokrát odlišnosť medzi právnym predpisom, jeho možnou interpretáciou/interpretáciami a výsledkom v praxi.) Prečo tak predvídam? Lebo presne ako sa píše v príspevku, je príliš veľa nejasností plynúcich z rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky. Sám som si urobil ako prvé takú malú "domácu úlohu": zobrazil som celý § 26 ods. 23 Vyhlášky ÚRSO č. 221/2013 Z.z. a potom som si textu vymazal to, čo bolo uvedené v tlačovej informácii č. 38/2016 Ústavného súdu Slovenskej republiky - pretože znenie nálezu ešte nie je k dispozícii (https://www.ustavnysud.sk/documents/10182/1270915/Tl_info_38_16_URSO/ab158a02-518d-4917-a5dd-c1c9f6382bcc) Skúste urobiť to isté a pozorne prečítať, čo je výsledok. Tých pochybností je veľmi veľa. Objasniť význam § 26 ods. 23 uvedenej vyhlášky bude vyžadovať veľmi náročnú právnu (a aj lingvistickú a formálno-logickú) interpoláciu. Jednoducho povedané, dotknutých výrobcov elektriny a ich poradcov čakajú krušné chvíle a náročná, dôsledná a precízna práca. Držme si všetci palce!
  2. Radovan Kazda27.06.2016 (08:48)
    Ďakujeme za reakciu. R. Kazda, šéfredaktor

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Krok dopredu, krok späť, krok inam: Európska komisia plánuje zmeny ESG (PRÁVNY POHĽAD)

Krok dopredu, krok späť, krok inam: Európska komisia plánuje zmeny ESG (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Mareka Prítyiho z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland predstavuje základné tézy iniciatívy „Omnibus (I a II)" s dôrazom na oblasť ESG.

OZE treba stavať, ak majú zmysel. Nie naháňať GW kapacít, mieni šéf veľkej energofirmy

OZE treba stavať, ak majú zmysel. Nie naháňať GW kapacít, mieni šéf veľkej energofirmy

Najlepšie lokality pre obnoviteľné zdroje sú tie, kde spôsobujú najmenšie dodatočné náklady pre sieť. A prinášajú najvyššie výnosy pre systém ako celok, myslí si Markus Krebber z RWE.

Znižovanie teploty v sústavách je cesta pre zelenú energiu v CZT

Znižovanie teploty v sústavách je cesta pre zelenú energiu v CZT

Prechod na nízkoteplotné systémy a zreálnenie cieľov v teplárenstve je podľa experta predpokladom pre zavádzanie obnoviteľných technológií.

X
X
X
X