Čo sa môžeme naučiť od zlyhania plánu zelených pracovných miest v Kalifornii | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Čo sa môžeme naučiť od zlyhania plánu zelených pracovných miest v Kalifornii

Neúspešné zelené pracovné miesta programy sú až príliš častým javom, píše Nicolas Loris pre The Daily Signal a The Washington Times.

Čo sa môžeme naučiť od zlyhania plánu zelených pracovných miest v Kalifornii

Fotolia

  • Publicistika |  31.08.2015 |  Nicolas Loris, redakčne krátené

V očiach Obamovej administratívy je Kalifornia zlatým štandardom pre štátnu energetickú politiku. Federálni úradníci vychvaľujú agresívnu politiku zelených pracovných miest a prísne požiadavky na energetickú účinnosť, ktoré presadzuje tzv. Zlatý štát (Golden State), akým je prezývaná Kalifornia. Ale len málo štátov naskočilo na vlak kalifornskej zelenej energetickej politiky – a to z dobrého dôvodu.

Zákon (The California Clean Energy Jobs Act - Proposition 39) zvýšil firemné dane, aby bolo z čoho uhradiť iniciatívy v oblasti energetickej účinnosti a zelené projekty, najmä v oblasti energie na štátnych školách. Stúpenci opatrenia odhadovali, že tento vygeneruje viac ako 550 miliónov dolárov ročne a vytvorí 11.000 "zelených" pracovných miest.

Tento mesiac však agentúra Associated Press uviedla, že "peniaze sa dostávajú na miesto určenia pomalšie, než sa očakávalo, a viac ako polovica z 297 miliónov dolárov venovaná školám doteraz smerovala poradcom a energetickým audítorom. Správna rada, ktorá bola vytvorená na to, aby dohliadala na projekt a predkladala výročné správy o pokroku, sa nikdy nestretla." Zatiaľ teda program vytvoril iba 1 700 pracovných miest.

Neúspešné programy zelených pracovných miest sú až príliš známy príbeh. V roku 2009 podobné stimulačné platby naliali miliardy dolárov do zelených programov – s veľmi malým efektom.

Hodnotiaca správa od generálneho inšpektora amerického ministerstva práce v októbri 2012 konštatovala, že iba 11.613 účastníkov programu zostalo naďalej zamestnaných dlhšie ako šesť mesiacov – teda len 16 percent z plánovaného cieľa. Program niesol všetky ochranné známky klasické „boondoggle“, teda straty peňazí a času. Správa zistila, že veľká časť z poskytovaného vzdelávania bola povrchná, nesúvisiaca s ich prácou, a/alebo smerovala ľuďom, ktorí už mali prácu.

Také drahé zlyhania otvárajú otázku: Prečo to vláda robí? Ak by zelená energia znižovala náklady na energiu a vytvárala pracovné miesta, tieto programy by neboli potrebné, pretože by sa predávali sami.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EÚ má v zásobníkoch plyn na pokrytie 19 % ročnej spotreby. Zásoby najväčších štátov sú malé

EÚ má v zásobníkoch plyn na pokrytie 19 % ročnej spotreby. Zásoby najväčších štátov sú malé

Zisťovali sme, ako sú na tom jednotlivé štáty s naplnenosťou zásobníkov v auguste.

Vysoké teploty trápia aj jadrové elektrárne, niektoré znižujú výkon. Ako sú na tom slovenské atómky?

Vysoké teploty trápia aj jadrové elektrárne, niektoré znižujú výkon. Ako sú na tom slovenské atómky?

Problém majú najmä jadrové elektrárne chladené prietokom rieky.

Na inštalovanie fotovoltického systému sa čaká aj rok

Na inštalovanie fotovoltického systému sa čaká aj rok

Záujem o obnoviteľné zdroje energie je obrovský. Výrobcovia, inštalatéri ani distribučné spoločnosti nestíhajú realizovať objednávky.