Čo sa môžeme naučiť od zlyhania plánu zelených pracovných miest v Kalifornii | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
DTE 2022
INNOGY

Čo sa môžeme naučiť od zlyhania plánu zelených pracovných miest v Kalifornii

Neúspešné zelené pracovné miesta programy sú až príliš častým javom, píše Nicolas Loris pre The Daily Signal a The Washington Times.

Čo sa môžeme naučiť od zlyhania plánu zelených pracovných miest v Kalifornii

Fotolia

  • Publicistika |  31.08.2015 |  Nicolas Loris, redakčne krátené

V očiach Obamovej administratívy je Kalifornia zlatým štandardom pre štátnu energetickú politiku. Federálni úradníci vychvaľujú agresívnu politiku zelených pracovných miest a prísne požiadavky na energetickú účinnosť, ktoré presadzuje tzv. Zlatý štát (Golden State), akým je prezývaná Kalifornia. Ale len málo štátov naskočilo na vlak kalifornskej zelenej energetickej politiky – a to z dobrého dôvodu.

Zákon (The California Clean Energy Jobs Act - Proposition 39) zvýšil firemné dane, aby bolo z čoho uhradiť iniciatívy v oblasti energetickej účinnosti a zelené projekty, najmä v oblasti energie na štátnych školách. Stúpenci opatrenia odhadovali, že tento vygeneruje viac ako 550 miliónov dolárov ročne a vytvorí 11.000 "zelených" pracovných miest.

Tento mesiac však agentúra Associated Press uviedla, že "peniaze sa dostávajú na miesto určenia pomalšie, než sa očakávalo, a viac ako polovica z 297 miliónov dolárov venovaná školám doteraz smerovala poradcom a energetickým audítorom. Správna rada, ktorá bola vytvorená na to, aby dohliadala na projekt a predkladala výročné správy o pokroku, sa nikdy nestretla." Zatiaľ teda program vytvoril iba 1 700 pracovných miest.

Neúspešné programy zelených pracovných miest sú až príliš známy príbeh. V roku 2009 podobné stimulačné platby naliali miliardy dolárov do zelených programov – s veľmi malým efektom.

Hodnotiaca správa od generálneho inšpektora amerického ministerstva práce v októbri 2012 konštatovala, že iba 11.613 účastníkov programu zostalo naďalej zamestnaných dlhšie ako šesť mesiacov – teda len 16 percent z plánovaného cieľa. Program niesol všetky ochranné známky klasické „boondoggle“, teda straty peňazí a času. Správa zistila, že veľká časť z poskytovaného vzdelávania bola povrchná, nesúvisiaca s ich prácou, a/alebo smerovala ľuďom, ktorí už mali prácu.

Také drahé zlyhania otvárajú otázku: Prečo to vláda robí? Ak by zelená energia znižovala náklady na energiu a vytvárala pracovné miesta, tieto programy by neboli potrebné, pretože by sa predávali sami.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Zelená politika EÚ, zásahy štátu do fungovania ekonomiky, geopolitika, odstavovanie fungujúcich zdrojov či monetárna politika centrálnych bánk. Prečo rastú ceny energií?

Elektromobily na Slovensku tvoria  zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Elektromobily na Slovensku tvoria zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Medzi individuálne dovezenými autami prevládali autá staršie ako päť rokov s emisnou triedou EURO 5 a nižšou.

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Zatiaľ čo v niektorých európskych krajinách už PPA kontrakty dávno fungujú, ich rozvoj na Slovensku brzdí niekoľko prekážok.