Prvým krokom v prípade úniku plynu je otvoriť okná a odvetrať priestory. Ako postupovať ďalej, kam zavolať a na čo si dať pozor?
Máte v domácnosti plynový kotol, gamatky, plynový bojler či sporák na plyn? Riziko úniku plynu v tom prípade existuje vždy.
Okrem spomínaných zariadení môže byť únik plynu spôsobiť, napríklad, aj porušená prípojka plynu alebo ventil. Riziko úniku plynu nie je možné na 100 % eliminovať, ale dá sa zásadne znížiť.
Prevenciou sú pravidelné kontroly a odborné revízie všetkých plynových spotrebičov a plynových rozvodov, ale aj detektor zemného plynu (NG alarm), ktorý vás môže na nebezpečné úniky plynu upozorniť.
10 zásad pri úniku plynu
Ako však treba postupovať, ak už k úniku plynu došlo? Plynári z SPP – distribúcia odporúčajú týchto 10 krokov:
- V priestoroch, v ktorých je cítiť zápach plynu, otvorte okná a odvetrávajte ich. Najlepšie urobíte, ak v miestnostiach vytvoríte intenzívny prievan.
- Netelefonujte, nefajčite, vypnite všetky plynové spotrebiče a nepoužívajte otvorený oheň.
- Nevypínajte, ani nezapínajte elektrické spotrebiče, nevyťahujte prívodné káble elektrických spotrebičov zo zásuvky a nevypínajte hlavný vypínač ani ističe. Nepoužívajte výťah.
- Uzatvorte uzáver plynu pri plynomeri.
- Na únik plynu upozornite všetkých susedov, rozhodne však nepoužívajte elektrické zvončeky, radšej im zaklopte. Susedov informujte ich o vyššie uvedených opatreniach (body 1 – 3).
- Opustite priestory s možným únikom plynu a vzdiaľte sa na bezpečné miesto.
- Uzavrite hlavný uzáver plynu (HUP).
- Z priestorov vzdialených od možného úniku plynu ihneď volajte Poruchovú linku – plyn 0850 111 727. Potom sa riaďte pokynmi dispečera.
- V prípade, ak uniká plynu z uzavretého nedostupného priestoru, napríklad zo zamknutého bytu alebo pivnice, kontaktujte aj tiesňovú linku 112, prípadne hasičov (150) alebo políciu (158).
- Na bezpečnom mieste počkajte na príchod poruchovej služby pracovníka SPP – distribúcia.
Poruchová linka – plyn slúži pre nahlasovanie problémov súvisiacich s poruchami pri distribúcii zemného plynu distribučnou sieťou SPP – distribúcia z celého územia Slovenska.
Využiť ju môžete:
- pri každom úniku zemného plynu na plynárenských zariadeniach SPP – distribúcia,
- na hlásenia o únikoch plynu od odberateľov pripojených k distribučnej sieti SPP – distribúcia,
- pri poruche alebo poškodení plynového zariadenia v správe SPP – distribúcia (plynovody, prípojky, regulačné stanice plynu, stanice katódovej ochrany, domový regulátor, plynomer, hlavný uzáver plynu)
- ak porucha spôsobuje obmedzenia alebo prerušenie dodávky zemného plynu
Preukázateľným dokladom pre príjem a evidenciu porúch je iba priama komunikácia s dispečerom SPP – distribúcia na Poruchovej linke – plyn 0850 111 727.
Telefonický hovor je spoplatňovaný cenou miestneho hovoru. Zákazník teda uhrádza poplatok ako za miestny hovor na pevnú linku. Pri volaní z mobilnej siete sa uplatňuje sadzba príslušného mobilného operátora pre volania do pevnej siete.
Pracovníci pohotovostných služieb SPP – distribúcia nezabezpečujú opravy a údržbu odberných plynových zariadení, ktoré sú majetkom koncového odberateľa plynu. Tieto práce si zákazník môže zabezpečiť u servisných, opravárenských spoločností.
Ako predchádzať úniku plynu?
Riziko úniku plynu sa nedá nikdy úplne eliminovať, prevenciou a dodržiavaním bezpečnostných zásad ho však môžete významne znížiť. Niekoľko odporúčaní sme zhrnuli už v úvode článku, na pamäti by ste však mali mať 10 zásad:
- Vykonávajte pravidelné kontroly, odborné prehliadky a odborné skúšky odberných plynových zariadení. V prípade rodinného domu ich zabezpečuje vlastník nehnuteľnosti, v prípade bytových domov správca nehnuteľnosti.
- Používajte len certifikované plynové spotrebiče.
- Dodržujte bezpečné vzdialenosti plynových spotrebičov od ľahko horľavých zápalných hmôt.
- Nezasahujte do konštrukcie plynových spotrebičov a rozvodu plynu. Ich montáž a servis môže vykonávať len odborne spôsobilá osoba.
- Nepoužívajte plynové spotrebiče, ktoré nie sú zabezpečené termopoistkou kontrolujúcou zhasnutie plameňa, zjavne vykazujú poškodenie a opotrebovanie alebo neprešli odbornou prehliadkou.
- Nepoužívajte plynové spotrebiče na iný účel, než na ktorý sú určené. Plynová rúra alebo horáky na sporáku nie sú určené na prikurovanie.
- Neutesňujte vetracie otvory určené na prívod vzduchu potrebného pre dokonalé spaľovanie plynu. Táto zásada je obzvlášť dôležitá pri prietokových ohrievačoch na ohrev teplej úžitkovej vody, ktoré sú umiestnené v malých priestoroch, napríklad v kúpeľni. V takomto prípade dôjde k odčerpaniu vzduchu z priestoru v priebehu niekoľkých minút a hrozí udusenie osôb.
- U spotrebičov plynu s odťahom spalín do komína je potrebné zabezpečovať aj revízie komínov, ktoré musia byť vykonané v predpísaných intervaloch. Nedokonalý odťah spalín môže spôsobiť nedokonalé horenie a únik spalín do obytných priestorov s následným udusením. Pre dokonalé horenie je charakteristický modrý plameň, pri ktorom sa netvoria žiadne sadze.
- Pre prerušenie úniku plynu v bytových domoch je dôležité vedieť, kde sú umiestnené uzávery pri spotrebičoch a uzáver plynu pri plynomeri. Ubezpečte sa, že viete, kde ich nájdete.
- Aby ste zastavili prípadný únik plynu v rodinnom dome, je dôležité vedieť, kde sa nachádzajú umiestnené uzávery pre spotrebiče a hlavný uzáver plynu (HUP).
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.