Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Čo prináša Industrial Clean Deal (PRÁVNY POHĽAD)

Účelom dohody je vytvoriť podmienky na investovanie a výrobu v EÚ, píše Mária Sadloňová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Čo prináša Industrial Clean Deal (PRÁVNY POHĽAD)

Foto: Depositphotos

Európska komisia dňa 26. 2. 2025 zverejnila Industrial Clean Deal („Dohoda o čistom priemysle“ alebo „Dohoda“), ktorým reaguje na tri hlavné výzvy, ktorým Európa v súčasnosti čelí, a to na zmenu klímy, konkurencieschopnosť a závislosť od kritických surovín.

Ciele Dohody o čistom priemysle

Dohoda o čistom priemysle vychádza z premisy, že dekarbonizáciu je možné dosiahnuť len ak sú dekarbonizačné politiky dobre integrované do priemyselnej, hospodárskej a obchodnej politiky, pri zohľadnení princípov hospodárskej súťaže.

Tvorcovia dohody sú si vedomí toho, že bez konkurencieschopných európskych podnikov nebudú dekarbonizačné snahy fungovať. Podniky musia mať istotu, že veľké, klimaticky neutrálne investície do energeticky náročných priemyselných odvetví a čistých technológií budú schopné generovať zisk.

Účelom dohody o čistom priemysle je preto vytvoriť pre priemysel správne podmienky na investovanie a výrobu v EÚ, a to znižovaním cien energií a zvyšovaním dopytu po čistých výrobkoch. Dohoda o čistom priemysle tak predstavuje ambiciózny podnikateľský plán, ktorý má skĺbiť problematiku klímy, obehovosti a konkurencieschopnosti do jednej zastrešujúcej stratégie rastu.

Nástroje Dohody o čistom priemysle

Dohoda o čistom priemysle chce dosiahnuť vytýčené ciele predovšetkým tak, že:

  • zvýši cenovú dostupnosť energií, aby podporila konkurencieschopnosť európskeho priemyslu,
  • uľahčí ponuku čistých výrobkov, čím vytvorí dostatočný trh pre výrobcov, a tým ich motivuje na väčšie investície,
  • zavedie systémy finančnej podpory na investovanie do dekarbonizácie a konkurencieschopnosti,
  • zabezpečí prístup k surovinám a zdrojom v EÚ,
  • bude chrániť trh EÚ pred nekalou globálnou hospodárskou súťažou.

Konkrétne opatrenia

V nadväznosti na Dohodu prijme EÚ množstvo legislatívnych aktov a iných opatrení, prostredníctvom ktorých bude dosahovať ciele vytýčené Dohodou. Medzi najvýznamnejšie možno zaradiť:

a) Akt na urýchlenie dekarbonizácie priemyslu
Tento akt bude obsahovať konkrétne opatrenia na urýchlenie povoľovania pre prístup priemyslu k energii a dekarbonizácii. Zároveň sa zavedie označenie nízkouhlíkových výrobkov pre oceľ a cement čím si budú môcť dotknuté podniky uplatniť tzv. zelenú prirážku a zároveň budú spotrebitelia informovaní o uhlíkovej intenzite výrobkov.

b) Revízia smernice o verejnom obstarávaní
Do verejných obstarávaní EÚ pre strategické odvetvia budú zahrnuté kritériá udržateľnosti, odolnosti a európskej preferencie. Prostredníctvom emisných noriem CO2 sa má zároveň stimulovať aj súkromné obstarávanie.

c) Akt o obehovom hospodárstve
Prostredníctvom tohto aktu sa stanoví jednotný trh pre odpad a opätovne použiteľné materiály.

d) Nový rámec štátnej pomoci a podpora financovania
Komisia prijme nový rámec štátnej pomoc, ktorý umožní rýchlejšie schvaľovanie opatrení štátnej pomoci a zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov, dekarbonizácie priemyslu, s tým, že sa počíta s väčšou flexibilitou pre členské štáty v tejto oblasti.

Pokiaľ ide o financovanie, počíta sa s tým, že sa zmobilizuje vyše 100 miliárd EUR na čistú výrobu v EÚ a zabezpečí sa väčší objem financovania na úrovni EÚ. Komisia navrhne banku pre dekarbonizáciu priemyslu, ktorej cieľom bude poskytovanie financovania v objeme 100 miliárd EUR. Komisia v dohode vyzýva členské štáty, aby znížili daňové zaťaženie na elektrinu a eliminovali poplatky, ktorými sa nefinancujú opatrenia spojené s energiami a pripomína, že smernica o zdaňovaní elektriny umožňuje zníženie zdanenia elektrickej energie pre energetický náročné podniky na nulu. Tiež bude spustená hlavná výzva programu Horizont Európa v hodnote 600 miliónov EUR, ktorej cieľom bude podporiť projekty pripravené na realizáciu.

e) Delegovaný akt o nízkouhlíkovom vodíku
Tento akt má stanoviť pragmatické podmienky pre nízkouhlíkovú výrobu a doplní komplexný regulačný rámec pre vodík.

f) Posilnenie a rozšírenie mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach
V tejto súvislosti budú v prvom rade prijaté kroky na zjednodušenie mechanizmu CBAM. Zároveň sa tento mechanizmus rozšíri na ďalšie sektory v rámci ETS a na nadväzujúce výrobky.

Časový plán realizácie opatrení

Dohoda o čistom priemysle obsahuje vo vzťahu k jednotlivým opatreniam časový rámec, kedy majú byť prijaté resp. majú byť vypracované ich prvé návrhy. Prevažná časť opatrení je plánovaná na roky 2025 a 2026.

Mgr. Mária Sadloňová, advokátka
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.



Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Krok dopredu, krok späť, krok inam: Európska komisia plánuje zmeny ESG (PRÁVNY POHĽAD)

Krok dopredu, krok späť, krok inam: Európska komisia plánuje zmeny ESG (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Mareka Prítyiho z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland predstavuje základné tézy iniciatívy „Omnibus (I a II)" s dôrazom na oblasť ESG.

OZE treba stavať, ak majú zmysel. Nie naháňať GW kapacít, mieni šéf veľkej energofirmy

OZE treba stavať, ak majú zmysel. Nie naháňať GW kapacít, mieni šéf veľkej energofirmy

Najlepšie lokality pre obnoviteľné zdroje sú tie, kde spôsobujú najmenšie dodatočné náklady pre sieť. A prinášajú najvyššie výnosy pre systém ako celok, myslí si Markus Krebber z RWE.

Znižovanie teploty v sústavách je cesta pre zelenú energiu v CZT

Znižovanie teploty v sústavách je cesta pre zelenú energiu v CZT

Prechod na nízkoteplotné systémy a zreálnenie cieľov v teplárenstve je podľa experta predpokladom pre zavádzanie obnoviteľných technológií.

X
X
X
X