Envirorezort chce od roku 2030 zakázať najviac znečisťujúce kotly.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) vlani predstavilo návrhy zmien v zákone o ochrane ovzdušia. Jedným z návrhov envirorezortu je aj zákaz používania kotlov 1., 2. a 3. emisnej triedy od roku 2030.
Podrobnosti o zámere MŽP sa na Energie-portal.sk dozviete v tomto článku. Čo bude navrhovaný zákaz najviac znečisťujúcich kotlov znamenať teraz priblížil Michal Gutman na portáli O plyne.
„Všeobecne sa dá povedať, že do 1. a 2. emisnej triedy patria klasické odhorievacie a prehorievacie kotle (s roštom), ktoré najviac znečisťujú z ovzdušie hľadiska množstva vypustených tuhých znečisťujúcich látok. Do 3. emisnej triedy môžu patriť aj niektoré automatické kotle,“ vysvetľuje M. Gutman.
Staré kotly sa dajú kúpiť dodnes
Zákaz predaja kotlov 1. a 2. emisnej triedy na Slovensku platí už od roku 2014 a o štyri roky neskôr vstúpil do platnosti aj zakáz predaja kotlov 3. emisnej triedy. Dopredaj zo skladových zásob však bol možný aj po týchto dátumoch a kotly nižších emisných tried sa dajú dodnes kúpiť z druhej ruky.
„Keďže sa životnosť týchto kotlov počíta na 15 a viac rokov, problém môže nastať, ak ste si svoj kotol zaobstarali pred rokom 2015. So zákazom prevádzkovania by sa tak mohlo stať, že nebudete môcť naplno využiť životnosť svojho zariadenia,“; upozorňuje odborník.
„Ak sa rozhodujete pre výmenu svojho starého kotla na tuhé palivo, určite odporúčame vybrať už moderné nízkoemisné zariadenie najvyšších emisných tried,“ uzatvára M. Gutman.
Obce budú pokutovať
Návrh novely zákona o ovzduší predpokladá, že kotly na tuhé palivo budú prechádzať pravidelnou technickou kontrolou. Podnet na kontrolu budú môcť podať aj občania, ak sa budú domnievať, že kotol ich suseda nevyhovuje normám.
Za spaľovanie odpadu budú môcť obce ukladať sankcie a zároveň budú povinné viesť elektronickú evidenciu kotlov na tuhé palivo s príkonom do 300 kW.
Ak bude k znečisťovaniu dochádzať aj po dvoch upozorneniach od obce, bude možné realizovať kontrolu spaľovacieho zariadenia a odobrať vzorku z komína. Túto činnosť by mali vykonávať kominári so špeciálnou spôsobilosťou alebo revízni technici komínov.
Ďalšie podrobnosti sa na Energie-portal.sk dozviete v tomto texte.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.