Obce majú viesť evidenciu kotlov na tuhé palivo a pokutovať znečisťovateľov | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Obce majú viesť evidenciu kotlov na tuhé palivo a pokutovať znečisťovateľov

Návrh novely zákona o ovzduší predpokladá pravidelnú technickú kontrolu kotlov na tuhé palivo. Podnet na kontrolu môžu podať aj susedia.

Obce majú viesť evidenciu kotlov na tuhé palivo a pokutovať znečisťovateľov

Foto: Fotolia

Legislatíva v oblasti ochrany ovzdušia prechádza zmenami. Okrem zvyšovania poplatkov za znečisťovanie ovzdušia sa novelizujú aj ďalšie predpisy. Jedným z nich je vyhláška č. 410/2012, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o ovzduší. Ide najmä o tuhé znečisťujúce látky, kde Slovensku hrozia sankcie zo strany Európskej komisie za prekračovanie cieľových hodnôt.

Vyhláška ďalej spresňuje uplatnenia emisných limitov pre energetické využívanie konvertorového plynu. Sprísňuje požiadavky pre bezdymné spaľovanie na poľných horákoch, kde nábeh nesmie prekročiť päť minút počas dvoch po sebe nasledujúcich hodín.

Predpis zároveň obmedzuje vlhkosť dreva na maximálne 25 % pri spaľovaní v malých zdrojoch, čiže zariadeniach s tepelným príkonom do 300 kW. Zároveň upravuje emisné limity pre celkový organický uhlík pri sušení dreva. Týka sa to najmä vysokého obsahu prírodných terpénov, ktoré obsahuje napríklad borovicové drevo.

Okrem toho definuje požiadavky na chov hospodárskych zvierat v súlade so smernicou EÚ. Ministerstvo životného prostredia finalizuje návrhy z rozporových konaní po ukončení medzirezortného pripomienkového konania a následne v januári 2021 by mala byť vyhláška vydaná v zbierke zákonov.

Novela zákona o ovzduší

Zmenami prejde aj zákon o ovzduší. Stacionárnym zdrojom znečisťovania už nebude stačiť úradný súhlas na prevádzku, ale musia mať povolenie. Je to vlastne rozhodnutie, ktoré určí kategóriu a konkrétne emisné limity zdroja, technické požiadavky a podmienky prevádzkovania, požiadavky na zabezpečenie rozptylu, monitorovanie emisií.

Ministerstvo odôvodňuje tento krok tým, že súčasné súhlasy sú často iba formálne a nie je jasné, ktoré požiadavky sa na zdroj vlastne vzťahujú. Povolenie stacionárneho zdroja bude preskúmateľné, ak sa zmení právna úprava, BAT, alebo na podnet inšpekcie.

Na existujúce zdroje sa bude vzťahovať prechodné obdobie v závislosti od veľkosti. Napríklad pre stredne veľké spaľovacie zariadenia s menovitým tepelným príkonom 1-5 MW toto obdobie potrvá do roku 2030. Po tomto dátume môže okresný úrad v sídle kraja takýto zdroj bez povolenia zastaviť.

 
 

Zostáva vám 45% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO mení pravidlá trhu s elektrinou a plynom. Nová vyhláška prináša päť veľkých zmien

ÚRSO mení pravidlá trhu s elektrinou a plynom. Nová vyhláška prináša päť veľkých zmien

Regulátor už zároveň avizuje aj ďalšie úpravy.

Zo zvyšovania cien energií má veľké obavy polovica obyvateľov Slovenska

Zo zvyšovania cien energií má veľké obavy polovica obyvateľov Slovenska

Dve tretiny domácností je ochotných znížiť teplotu vykurovania aspoň o 1°C, no zatiaľ tak nerobia.

Budúcnosť fotovoltiky: farebné solárne panely oživia fasády budov

Budúcnosť fotovoltiky: farebné solárne panely oživia fasády budov

V kontexte plánovania udržateľných miest rastie dopyt po iných ako čiernych fotovoltických článkoch, ktoré by sa z estetického hľadiska lepšie hodili do verejného priestoru.