VSE
VSE
Belimo

Čína chce ďalej budovať ťažký priemysel. Rýchla dekarbonizácia nehrozí

Čínska vláda predstavila nový päťročný plán. O obnoviteľných zdrojoch sa nezmieňuje, energetické a emisné ciele naviaže na HDP.

Čína chce ďalej budovať ťažký priemysel. Rýchla dekarbonizácia nehrozí

Foto: Depositphotos

Dekarbonizácia čínskej ekonomiky je možná iba cez výrazné hospodárske zmeny v krajine. Na pripravovaný plán čínskej vlády pre ďalšiu päťročnicu do roku 2025 sa preto upierala pozornosť mnohých. Záväzok znížiť uhlíkovú intenzitu o 18 % do štyroch rokov však podľa analytikov napovedá, že ambície veľmi neprevýšia existujúce záväzky z tzv. Parížskeho dohovoru.

“Vláda môže sľúbiť menej a nakoniec dosiahnuť viac, ale klimatické ambície momentálne brzdí zameriavanie sa na bezpečnosť dodávok,” hodnotia plán čínskej vlády analytici S&P Global Platts. Plán nesignalizuje zrýchlenie na ceste k deklarovanej uhlíkovej neutralite do roku 2060.

Táto cesta by znamenala napríklad preorientovanie ekonomiky z prostredia vhodného pre nové investície na spotrebu. Tento krok by bol predpokladom zníženia emisií o tretinu do roku 2040. S tým však nový plán čínskej vlády nepočíta.

“Klimatické ambície brzdí snaha o dosiahnutie bezpečnosti dodávok v strategických odvetviach ako energetika a technológie. To znamená viac investícií a výroby na úkor spotreby a služieb. Možné je aj posunutie odklonu od uhlia, teda doteraz spoľahlivého zdroja energie, ktoré produkuje 80 % emisií.”

“Rebalancing” ekonomiky sa nekoná

Posun z ekonomiky tvorenej hlavne ťažkým priemyslom k ľahšej výrobe a službám sa teda zrejme nebude realizovať. Analytici odhadujú, že prípadný nárast súkromnej spotreby zo 40 na 55 % HDP v nasledujúcich dvoch dekádach, by mohol znížiť uhlíkové emisie v krajine o tretinu. Avšak to predpokladalo zvýšenie tempa “rebalancingu” ekonomiky, a s tým päťročný plán príliš neráta.

Takže ekonomika sa síce bude postupne dekarbonizovať, ale nie tempom, ktoré by nasvedčovalo dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2060. Analytici očakávajú, že Čína sa bude snažiť znížiť energetickú závislosť na zahraničných zdrojoch. Preto bude stále budovať domáce kapacity.

Energetické a emisné ciele nastavuje vláda vzhľadom k HDP, nie v absolútnych číslach. Čím vyšší ekonomický rast, tým vyššia spotreba energií a vyšší objem emisií. Ak by HDP rástlo na úrovni 5,5 % ročne do roku 2025, spotreba energie vzrastie o 13 %, objem emisií sa zvýši o 7 % v porovnaní s rokom 2020.   

“Neprekvapuje, že päťročný plán neobsahuje absolútny cieľ pre emisie, ktorý by bol ambicióznejší než Parížska dohoda.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X