INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

ČEZ s čistým ziskom 300 miliónov eur za prvý polrok 2018

Náklady na emisné povolenky vzrástli medziročne o 39 mil. eur, súčasný rast cien elektriny sa výraznejšie prejaví v budúcom roku.

ČEZ s čistým ziskom 300 miliónov  eur za prvý polrok 2018

Foto: ČEZ

Skupina ČEZ zarobila v prvom polroku 2018 300 miliónov eur a potvrdzuje výhľad čistého zisku na úrovni 470-550 mil. eur (12-14 mld. korún). Hodnota ČEZ vzrástla od začiatku roku o takmer 1,8 mld. eur. Prevádzkové výnosy skupiny v tomto období dosiahli 3,36 mld. eur, čistý zisk 300  mil. eur.

Medziročné porovnanie zisku ovplyvnili jednorazové výnosy vlani vo výške takmer 273 mil. eur, najmä predajom akcií MOL. Zisk v prvom polroku nepriaznivo ovplyvnili aj rastúce ceny komodít, pričom skupina musela preceňovať zaisťovacie kontrakty na dodávky elektriny z plánovanej výroby pre druhý polrok 2018. Reálny výsledok za prvý polrok tak má byť v súlade s očakávaniami a celkový čistý zisk pre tento rok na úrovni 470- 550 mil. eur a prevádzkový zisk pred odpismi v prepočte na úrovni 2- 2,07 mld. eur.

Viac elektriny z atómových elektrární

Výroba elektriny z tradičných zdrojov sa znížila o 3 % na 29,8 TWh, pričom výroba z jadrových elektrární stúpla o 7 % na 14,9 TWh. Za celý tento rok predpokladá skupina nárast objemu vyrobenej elektriny z tradičných zdrojov o 2 %. Množstvo elektriny produkovanej veternými, fotovoltickými a malými vodnými elektrárňami dosiahlo za prvých šesť mesiacov 1 TWh a medziročne sa nezmenilo.

„Výsledky sú v súlade s našim očakávaním a preto potvrdzujeme celoročný výhľad hospodárenia na úrovni čistého zisku i na úrovni EBITDA. V prvom polroku sa nám podarilo navýšiť výrobu z jadrových zdrojov o 1 TWh vďaka úspešnej realizácii plánovaných odstávok a nižšiemu rozsahu neplánovaných výpadkov. Naviac sme v Temelíne zvýšili dosiahnuteľný výkon bloku o 2 MWe. Od začiatku roka vzrástla trhová kapitalizácia ČEZ o takmer 47 miliárd korún (1,8 mld. eur), okrem toho vyplatil ČEZ akcionárom takmer 18 miliárd korún (702 miliónov eur) na dividendách,“ hovorí vo vyhlásení spoločnosti predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Daniel Beneš.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

R. Haluška: Najvyššiu hodnotu pre prevádzkovateľov distribučných sietí má nízke napätie

R. Haluška: Najvyššiu hodnotu pre prevádzkovateľov distribučných sietí má nízke napätie

Používať staré zariadenia na budovanie nového systému nedáva žiadny zmysel, tvrdí predseda predstavenstva spoločnosti Východoslovenská distribučná.

Dotácie na plynové kotly odklepla vláda. K dispozícii bude 30 miliónov eur

Dotácie na plynové kotly odklepla vláda. K dispozícii bude 30 miliónov eur

Výmenu zastaraných vykurovacích zariadení na tuhé palivo za moderné kotly na zemný plyn podporia eurofondy.

Teplárne produkujú teplo najmä z plynu, no uhlie má stále veľký význam

Teplárne produkujú teplo najmä z plynu, no uhlie má stále veľký význam

Výrobcovia tepla musia už väčšinu emisných povoleniek nakupovať, niektorí sa radšej snažia vyhnúť systému obchodovania s emisiami.