Eversheds Sutherland
INNOGY
SPP - Distribúcia

Českí a slovenskí plynári spojili sily pri obhajobe zemného plynu v Bruseli

Iniciatíva Českého plynárenského svazu a Slovenského plynárenského a naftového zväzu sa uskutočnila s cieľom rozhovorov so zástupcami Európskeho parlamentu a Európskej komisie o úlohe zemného plynu pri dekarbonizácií európskej ekonomiky.

Českí a slovenskí plynári spojili sily pri obhajobe zemného plynu v Bruseli

Foto: Fotolia

Český plynárenský svaz (ČPS) a Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) spojili sily a predstavili spoločné stanovisko k pozícií zemného plynu v energetickom mixe na workshope pre českých a slovenských europoslancov v Bruseli.

„Je to jedinečné podujatie, ktoré spolu so slovenskými kolegami organizujeme po prvý raz. Chceme europoslancom oboch krajín predstaviť, aká je súčasná pozícia zemného plynu i to, čo ho môže čakať od budúceho roka, keď má Európska komisia predstaviť štvrtý plynárenský balíček. Ten by ovplyvniť vývoj odvetia na najbližšie desaťročia,“ povedala výkonná riaditeľka ČPS Lenka Kovačovská.

V Česku aj na Slovensku hrá zemný plyn dôležitú úlohu najmä v energetike a teplárenstve. Na Slovensku od roku 1990 sa vďaka plynofikácií znížili emisie skleníkových plynov v energetike o 60%.

„Klimatická zmena je kritická téma najbližších desaťročí a plynárenstvo dokáže výraznou mierou prispieť k znižovaniu emisií skleníkových plynov a jemných prachových častíc znečisťujúcich ovzdušie. Hlavným cieľom EÚ by malo byť jednoznačne efektívne znižovanie emisií skleníkových plynov a zvyšovanie úrovne ich záchytov,“ konštatoval výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský s tým, že Česko a Slovensko majú v energetickom mixe dominantne výrobu elektrickej energie z jadra. Obe krajiny využívajú aj uhoľné elektrárne, ktoré sú veľkým zdrojom emisií skleníkových plynov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Verejné obstarávania majú po novom zohľadňovať aj dopady na klímu

Verejné obstarávania majú po novom zohľadňovať aj dopady na klímu

Ministerstvo pripravuje metodiku pre zelené verejné obstarávania. Pravidlá však budú povinné len pre niektorých obstarávateľov.

Monitoring energetiky | 12. - 20. 2. 2020

Monitoring energetiky | 12. - 20. 2. 2020

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Shell bude odoberať elektrinu z najväčšieho batériového zásobníka v Európe

Shell bude odoberať elektrinu z najväčšieho batériového zásobníka v Európe

100 MW projekt Minety vo Veľkej Británii sa stane najväčším na kontinente. Dcéra ropnej spoločnosti si zazmluvnila sedemročnú dodávku pre svoju virtuálnu elektráreň.