Jadrová elektráreň Dukovany by sa mala rozrásť o jeden alebo dva nové reaktory s výkonom do 1200 MWe. Rakúsko protestuje.
Spoločnosť ČEZ tento týždeň odovzdala na Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť žiadosť o povolenie umiestnenia stavby nového jadrového zdroja v Dukovanoch. ČEZ tak ukončil päťročné prípravné práce, nasledovať má licenčný proces podľa českého atómového zákona.
ČEZ v súvislosti s týmto krokom tiež zverejnil aj rozsiahlu dokumentáciu, ktorá je prílohou žiadosti. Stiahnuť si ju môžete pomocou odkazu v závere článku.
„Rovnako ako pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie je aj v procese licencovania naším cieľom maximálna otvorenosť a transparentnosť. Preto zverejňujeme aj napríklad celú Súťažnú bezpečnostnú správu a verejnosť tak získa voľný prístup ku kľúčovému dokumentu,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČEZ-u Daniel Beneš.
Jeden alebo dva nové bloky
Predmetom žiadosti je umiestnenie dvoch jadrových zariadení, každého s jedným tlakovodným reaktorom s elektrickým výkonom do 1 200 MWe a s menovitým tepelným výkonom do 3 500 MWt. Tlakovodné technológie jadrových reaktorov môže do nových blokov dodať viacero svetových výrobcov.
Ako referenčné bloky pre nový jadrový zdroj v Dukovanoch ČEZ uvádza AP1000, Westinghouse Electric Company LLC (USA), APR1000, Korea Hydro&Nuclear Power (Južná Kórea), ATMEA1, joint venture ATMEA spoločností EDF Group (Francúzsko) a Mitsubishi Heavy Industries (Japonsko), HPR 1000, China General Nuclear Power Corporation (Čína) či VVER-1200E, Rosatom (Rusko).
Samotný pozemok pre nový zdroj podľa ČEZ-u patrí už dnes medzi najlepšie preverené lokality v republike. Priamo v lokalite budúcej stavby vykonali experti viac ako 170 geologických vrtov pre určenie stavu podložia s celkovou dĺžkou viac ako štyri kilometre.
Predpoklad jednej z výkonnostných variant pre územie na umiestnenie | Foto: ČEZ
„Fakt, že v lokalite Dukovany bezpečne prevádzkujeme štyri existujúce jadrové bloky, nám pomohol len čiastočne. Výhodou samozrejme bolo veľké množstvo vstupných dát, k dispozícii máme aj niekoľko správ, poznatkov a výsledky záťažových testov,“ doplnil Petr Závodský, generálny riaditeľ dcérskej spoločnosti EDU II, ktorá je žiadateľom o povolenie.
„Museli sme ale urobiť aj obsiahlu analýzu všetkých požiadaviek českej jadrovej legislatívy, štandardov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a mnohých ďalších inštitúcií. Medzinárodná obhájiteľnost projektu je pre nás kľúčová.“
ČEZ počíta s možnosťou, že stavať sa budú oba alebo iba jeden zo zamýšľaných reaktorov.
„Tento postup umožňuje zohľadniť aktuálne upresňované energetické a klimatické ciele ČR a až následne rozhodnúť o výstavbe jedného či dvoch nových blokov,“ vysvetlil hovorca ČEZ-u, Ladislav Kříž.
U našich západných susedov aktuálne pripravujú tri scenáre pre útlm uhoľnej energetiky. Česi by sa mali uhlia úplne vzdať najneskôr do roku 2050, kvôli rastúcej cene emisných povoleniek a ďalším faktorom to však môže byť aj podstatne skôr. Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.
Rozhodnú do roka
Dokumentácia k povoleniu nových jadrových blokov v Dukovanoch má približne 1600 strán a podieľalo sa na nej vyše 30 odborníkov z ČEZ-u a ďalších inštitúcií, napríklad z Výskumného ústavu vodohospodárskeho, Masarykovej univerzity či ÚJV Řež.
Materiály popisujú a vyhodnocujú najmä vlastnosti lokality. Zaoberajú sa prírodnými podmienkami vrátane zaistenia vody či ľudskou činnosťou v okolí elektrárne, hodnotia koncepciu projektu a predbežne riešia aj vplyv prevádzky na obyvateľstvo a životné prostredie či budúci spôsobom vyradenia elektrárne z prevádzky.
Jadrová elektráreň Dukovany | Foto: ČEZ
Kvôli sledovaniu podzemnej vody vyvŕtali 30 hlbokých vrtov do hĺbky až 150 m a v celkovej dĺžke takmer dva kilometre. Ďalších 66 prieskumných vrtov vykonali vrtné súpravy v okolí. Len pre uchovanie vzoriek hornín museli použiť viac ako 1 300 kontajnerov. V okolí vzniklo aj 20 geologických rýh, doplnených päťdesiatimi meraniami v dĺžke zhruba 20 kilometrov.
Povoľovacie proces je správnym konaním a Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť má právo ho kedykoľvek prerušiť a požiadať o doplnenie požadovaných údajov. Finálne rozhodnutie by úrad mal vydať do 12 mesiacov.
Babiš: Zaspali sme dobu
Zámer nových jadrových blokov v Dukovanoch dlhodobo odmieta južný sused Českej republiky, Rakúsko. Po tom, čo projekt vlani získal kladný posudok vplyvov na životné prostredie (EIA), rakúske ministerstvo udržateľnosti a cestovného ruchu reagovalo ostrou kritikou.
„Plánovanú výstavbu odmietame,“ uviedlo ministerstvo. Zdôraznilo, že do konania EIA pripojilo svoj názor takmer 80-tisíc Rakúšanov, čo má dokazovať, že téma českej jadrovej energetiky v Rakúsku rezonuje. „Je úplne nepredstaviteľné, že sa dnes ešte môžu stavať nové jadrové reaktory,“ podotkla vo vyhlásení niekdajšia rakúska ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová.
Rakúska mimovládna organizácia GLOBAL 2000, ktorá v minulom roku zbierala podpisy aj proti dostavbe tretieho a štvrtého bloku slovenskej Jadrovej elektrárne Mochovce, považuje nový projekt ako aj súčasnú prevádzku elektrárne v Dukovanoch za bezpečnostné riziko.
„Atómová elektráreň Dukovany sa nachádza v Česku iba 31 kilometrov od rakúskej hranice a zhruba 100 kilometrov severne od Viedne,“ upozorňuje GLOBAL 2000. „Reaktory v Dukovanoch pochádzajú zo sovietskych čias a po 30 rokoch prevádzky sú v poľutovaniahodnom stave.“
Za výstavbu nových jadrových blokov sa, naopak, celkom jasne stavia český premiér Andrej Babiš. Ako sme na Energie-portal.sk priniesli už na jeseň minulého roka, nové jadrové bloky podľa A. Babiša musia Česi stavať, ak keby tým porušili právo EÚ.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.