Organizácia GLOBAL 2000 spochybňuje bezpečnosť nových jadrových blokov v Mochovciach a chce zabrániť ich spúšťaniu. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) ubezpečuje, že nové bloky povolí spustiť, len ak bude garantovaná bezpečnosť.
„Slovenský jadrový blok Mochovce 3 má ísť v júli 2019 po 34 rokoch výstavby do prevádzky aj napriek úplne zastaraným technológiám a závažným bezpečnostným nedostatkom. Kancelára Kurza teraz vyzývame, aby tak, ako bolo ohlásené vo vládnom programe, „všetkými prostriedkami“ zabránil spolu s GLOBAL 2000 uvedeniu tohto rizikového reaktora do prevádzky.“
Týmto textom apeluje na rakúsku verejnosť organizácia GLOBAL 2000, podľa ktorej znamená spúšťanie nového jadrového bloku v blízkosti rakúskych hraníc pre krajinu bezpečnostnú hrozbu. Pod petíciou proti spúšťaniu tretieho bloku Mochoviec do prevádzky je momentálne podpísaných asi 80 000 tisíc ľudí viac ako 150 tisíc ľudí (aktualizované 12. apríla o 13:00).

Problémy, na ktoré GLOBAL 2000 upozorňuje, majú súvisieť okrem iného s údajným vŕtaním do plášťa reaktora, ktoré má ohrozovať budúcu bezpečnosť prevádzky. Podľa experta GLOBAL 2000 pre atómovú energiu, Reinharda Uhriga, je ďalším problémom kvalita samotných stavebných prác.
Vo videu to ilustruje niekoľkými fotografiami z výstavby sanitárnych priestorov v treťom bloku Mochoviec, na ktorých je umývadlo umiestnené mimo prívodu vody a ďalšie nezmyselné konštrukcie. Nekvalitné stavebné práce v technologickej časti elektrárne však podľa Uhriga budú znamenať skutočné riziko.
.
ÚJD: My komunikujeme, GLOBAL 2000 zavádza
Reinhard Uhrig a Patricia Lorenz z GLOBAL 2000 sa kvôli podozreniam, ktoré by znamenali ohrozenie bezpečnosti dvoch nových blokov, obrátili na slovenský jadrový dozor a navštívili aj stavenisko. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) však podozrenia rakúskej mimovládky odmieta.
„ÚJD SR upozorňuje, že cieľom rakúskej nevládnej organizácie je zastavenie uvádzania jadrovej elektrárne Mochovce 3 a 4 do prevádzky akýmikoľvek prostriedkami, preto neváha šíriť klamlivé a zavádzajúce informácie a poplašné správy,“ reagoval ÚJD.
Slovenský dozorný orgán tvrdí, že okrem dialógu s rakúskou vládou v snahe o ústretový prístup poskytuje detailné informácie aj zástupcom GLOBAL 2000. Naposledy vo februári 2019.
„ÚJD SR dôrazne trvá na svojich predchádzajúcich vyhláseniach, že ak nebudú splnené všetky požiadavky na jadrovú bezpečnosť a s pozitívnym výsledkom odskúšané všetky systémy elektrárne, uvádzanie do prevádzky, ktoré sa začína zavezením jadrového paliva do reaktora, nepovolí,“ zdôrazňuje ÚJD.
Pre whistleblowerov sú k dispozícii
Na viaceré nedostatky súvisiace, napríklad, s manažmentom dostavby zo strany Slovenských elektrární, v minulosti upozorňoval aj ÚJD. „Zistili sme, že boli najímané firmy, ktoré predtým zvárali možno tak ploty pri záhradkách,“ povedala predsedníčka ÚJD, Miriam Žiaková v rozhovore pre týždenník Trend.
Tvrdenia GLOBAL 2000 ohľadom zníženej odolnosti stien reaktora vplyvom vŕtania však ÚJD odmieta. „V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že žiadne vŕtanie do plášťa reaktora sa nekonalo. Kotviace prvky v súvislosti so zvyšovaním seizmickej odolnosti jadrového zariadenia boli inštalované do stavebných konštrukcií vybraných stavebných objektov EMO 3, 4, okrem iného do stien hermetickej zóny, podľa vopred schváleného projektu,“ reagoval úrad.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.