Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Česi chystajú tender na novú atómku. Oslovia štyri firmy, ktoré ju môžu postaviť

V hre sú Francúzi, Rusi, Američania aj Kórejci.

Dukovany

Jadrová elektráreň Dukovany | Foto: ČEZ

Výstavba nového jadrového zdroja v Jadrovej elektrárni Dukovany, ktorú začiatkom marca odobril jadrový dozor, dostala harmonogram. Štát počíta so začiatkom výstavby novej elektrárne v roku 2029, do skúšobnej prevádzky by sa mala dostať o sedem rokov neskôr.

České ministerstvo priemyslu a obchodu dnes, 25. marca, odsúhlasilo ďalší postup pri príprave novej atómky. Začatiu samotného výberového konania zhotoviteľa stavby bude predchádzať bezpečnostné posúdenie jednotlivých uchádzačov.

Potencionálni uchádzači budú investorom, teda spoločnosťou Elektráreň Dukovany II, ktorú vlastní skupina ČEZ, vyzvaní, aby do konca novembra tohto roka preukázali plnenie bezpečnostných požiadaviek.

Následne ČEZ tieto komplexné informácie predloží vláde a tá rozhodne, ktorí uchádzači budú pozvaní a vyzvaní na predloženie ponúk v rámci výberového konania. O osude nového jadrového zdroja by tak mala rozhodovať nová česká vláda, ktorá vzíde z tohtoročných parlamentných volieb.

V hre sú štyri firmy

"Investor teraz osloví francúzskou EDF, kórejskú KHNP, ruský Rosatom a kanadsko-americký Westinghouse, s výzvou, aby predložili súhrnné informácie, ako budú napĺňať bezpečnostné požiadavky na dodávateľa nového jadrového zdroja," informoval rezort priemyslu a obchodu.

Predovšetkým má ísť o štruktúru, v akej tieto spoločnosti plánujú podávať svoje ponuky, teda kto bude hlavným dodávateľom, kto hlavným subdodávateľom a prípadne ktoré firmy budú ďalšími členmi konzorcia či joint-venture.

Oslovené spoločnosti majú okrem toho informovať tiež o vlastníckej štruktúre hlavného dodávateľa a členov konzorcií, vrátane ich finančných ukazovateľov.

"Spúšťame poslednú fázu pred vypísaním tendra. Na základe diskusie so zástupcami investora, bezpečnostných zložiek a politických strán sme sa rozhodli uskutočniť pred začatím samotného tendra ešte fázu tzv. bezpečnostného posúdenia. Finálne rozhodnutie bude na budúcej vláde, ktorá vďaka tomuto postupu bude mať maximum informácií," uviedol podpredseda vlády a minister priemyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO).

Výstavbu chcú stihnúť za sedem rokov

Harmonogram ďalších krokov prípravy nového jadrového zdroja v lokalite Dukovany ministerstvo stanovilo nasledovne:

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Primiešavanie vodíka do plynu má znížiť emisie skleníkových plynov.

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

O príspevky vo výške 8 000 eur bol v minulom roku veľký záujem. V roku 2021 už rezort dopravy takmer nulové domy dotovať neplánuje.