Hoci kadencia správ ohľadom cien energií mohla navodiť opačný dojem, väčšinu domácností zdraženie ešte len čaká.
Zachránime, ochránime, podáme pomocnú ruku, roztrháme faktúry, rozdáme vratky za plyn, podporíme, odmeníme, pomôžeme. Odberatelia v slovenských domácnostiach počúvajú reči politikov o cenách energií rok čo rok.
Mnohí sa tak poľahky mohli oddať predstave, že náklady na energie nezávisia od ich vlastných rozhodnutí, ale od konania vlády. Alebo že ceny elektriny, plynu a tepla nezávisia od ekonomickej reality, ale od dobrosrdečnosti verejných činiteľov. Nepodľahnúť medovým motúzom dá zabrať.
Zdražovanie ešte len príde
Uplynulé mesiace posunuli latku ešte vyššie. Ceny energií na burzách vyskočili o stovky percent nahor. Téma zamestnala veľkú časť politikov, ktorí v pravidelných intervaloch prichádzajú s takým či onakým riešením pre domácnosti.
Najprv to bolo memorandum akcionárov Slovenských elektrární, potom zvýhodnené ceny plynu, v septembri sa stali hitom energetické šeky a pomedzi to všetko spadla atómovka v podobe miliárd eur z nevyužitých eurofondov. Jeden by už aj stratil prehľad. Zosumarizovať finálnu podobu opatrení ale veľa práce nedá: v čase publikovania tohto textu, 51 dní pred koncom roka, nie je dotiahnuté žiadne z nich.
Práve záver roka pritom bude kľúčový. Hoci kadencia správ ohľadom cien energií mohla navodiť opačný dojem, väčšina domácností (odhliadnuc od preddavkových platieb vzťahujúcich sa na budúci rok) za spotrebu energií v tomto roku ešte viac neplatí. Podľa súčasných pravidiel regulácie pocítia trhový vývoj až od 1. januára 2023.
Chýbajú informácie. Akútne aj chronicky
Budúcoročné regulované ceny energií pre domácnosti na Slovensku zatiaľ nepozná nikto. Najbližšie k poznaniu je ÚRSO, aj ten však určite ešte čaká na finálnu podobu opatrení, najmä na verdikt Komisie ohľadom zlacnenej elektriny zo Slovenských elektrární.
Domácnosti pri cenách energií čelia nedostatku informácií na dvoch úrovniach. Kým jedna úroveň (spomínaná pena dní) predstavuje problém akútny, druhá úroveň (nastavenie regulácie) je problémom chronickým.
Akútnym informačným problémom je, že domácnosti počúvajú správy o budúcoročných cenách energií v rozptyle stoviek percent, že netušia, ktoré z vládnych opatrení bude platiť a môžu len hádať, aké spotrebiteľské rozhodnutia sa im z pohľadu odberateľa energií oplatí urobiť. Tieto otázky však budú, verme, do veľkej miery zodpovedané najneskôr v decembri.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.