VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Elektrina a plyn zlacňujú. Ovplyvní to regulované ceny, ktoré ÚRSO určí na rok 2025

Dôležitý bude vývoj na burzách v ďalších ôsmich mesiacoch. Regulátor pri určovaní cien zohľadní 12-mesačné obdobie.

burza

Foto: Depositphotos

Aj keď dodávatelia energií voči domácnostiam v súčasnosti uplatňujú „zmrazené“ ceny elektriny a plynu, ktoré vyplývajú z nariadení vlády, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) naďalej stanovuje regulované ceny. Urobil tak pre rok 2023 aj pre rok 2024.

Regulované ceny sú v praxi momentálne dôležité hlavne pre výpočet kompenzácií, keďže štát musí priebežne dodávateľov a ďalších aktérov kompenzovať za to, že si nemôžu účtovať toľko, koľko cenové rozhodnutia ÚRSO umožňujú. A do hry sa regulované ceny vrátia vtedy, keď vláda zastropovanie energií uvoľní. Tvorba cien by sa tak vrátila k modelu, ktorý platil do konca roka 2022 – pre dodávateľov budú záväzné maximálne regulované ceny dané regulačným úradom.

Najbližšie ÚRSO čaká prepisovanie cenových rozhodnutí pre dodávateľov plynu viažucich sa na rok 2023. Regulačný úrad tak má urobiť podľa rozhodnutia ministerstva hospodárstva v rámci postupu, ktorý v januári schválila vláda. Regulované ceny majú mierne klesnúť, čím chce vláda znížiť finančné nároky dodávateľov na kompenzácie.

K rozsiahlejšej zmene cenových rozhodnutí však zrejme dôjde až ku koncu aktuálneho roka, kedy bude ÚRSO stanovovať regulované ceny na rok 2025. V prípade, ak vláda do cien opäť nezasiahne, pôjde o ceny, ktoré budú už dodávatelia môcť reálne uplatňovať voči odberateľom v domácnostiach.

Pri stanovovaní regulovaných cien elektriny aj plynu na rok 2025 bude ÚRSO vychádzať z 12-mesačného obdobia, ktoré sa dostalo do tretiny. Pozreli sme sa, ako sa vyvíjali burzové ceny počas prvých mesiacov tzv. referenčného obdobia pre rok 2025.

V článku sa dozviete:

  • ako bude ÚRSO počítať regulované ceny elektriny a plynu na rok 2025,
  • ako sa vyvíjajú ceny elektriny,
  • aký je trend pri cenách plynu.

Ako určia ceny energií na rok 2025

Podľa aktuálne platných pravidiel platí, že pri výpočte regulovaných cien elektriny aj plynu bude ÚRSO zohľadňovať 12-mesačné obdobie od 1. októbra 2023 do konca septembra 2024.

Následne budú dodávatelia počas jesene 2024 podávať cenové návrhy. Pri výpočte regulovaných cien sa budú brať do úvahy cenové indexy, ktoré zohľadnia vývoj na trhoch počas spomínaných 12 mesiacov.

IPESOFT

V minulosti regulátor referenčné obdobia opakovanie posúval, a to najmä v prípade elektriny. Pri výpočte regulovaných cien elektriny na rok 2023 ÚRSO vychádzal iba z dvojmesačného obdobia, následne pre rok 2023 zohľadňoval šesťmesačné obdobie. Od roku 2025 ale vyhláška ráta s 12-mesačných referenčným obdobím aj pre plyn, aj pre elektrinu. Pod novým vedením ale ÚRSO plánuje vyhlášky prepisovať opäť.

Včera (5. februára) ÚRSO zverejnil vývoj burzových cien elektriny a plynu, ako aj indexov, ktoré sa bude pri stanovovaní regulovaných cien opierať. Na čísla sme sa pozreli bližšie.

Ako sa vyvíja cena elektriny

ÚRSO pre určenie maximálnej ceny elektriny pre domácnosti pre 2025 podľa § 7 ods. 1§ 9 ods. 1 vyhlášky č. 107/2023 Z. z. má zohľadňovať aritmetický priemer denných cien produktu F PXE SK BL CAL-t za obdobie od 1. októbra 2023 do 30. septembra 2024, a to na burze Power Exchange Central Europe (PXE), ktorá je súčasťou skupiny European Energy Exchange (EEX).

Posledným kompletným mesiacom, za ktorý sú dostupné dáta je január 2024, teda štvrtý mesiac tzv. referenčného obdobia. Ako znázorňuje graf, ceny elektriny na burze PXE pokračovali v poklese. Elektrina s fyzickou dodávkou v roku 2025 sa v januári 2024 predávala za 90,57 eur/MWh. V októbri minulého roka to bolo takmer 124 eur/MWh.

 
 

Zostáva vám 41% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Využívanie fotovoltiky v bytovkách je obmedzené, pomôžu spoločenstvá

Využívanie fotovoltiky v bytovkách je obmedzené, pomôžu spoločenstvá

Vlastníci bytov môžu inštalovať fotovoltické systémy pre využitie v spoločných priestoroch a pripraviť sa tak na nové podmienky.

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Zo Slovenska každý mesiac smerujú do Ruska stovky miliónov eur. Hlavnú časť tvoria dovozy surovín.

Stanovujme ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré naozaj dokážeme dosiahnúť, upozorňujú energetici

Stanovujme ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré naozaj dokážeme dosiahnúť, upozorňujú energetici

Je lepšie latku nastaviť nižšie, ale dosiahnuť viac, ako hľadať dôvody, prečo sa cieľ nesplnil, zaznelo v diskusii na konferencii Vykurovanie 2024.