S dotovaním malých podnikov si to vláda rozmyslela. Namiesto toho má štát platiť priamo dodávateľom, aby zlacnili elektrinu a plyn aj pre podnikateľov.
Odberatelia energií z radov podnikateľov, ktorí dostali zvýšené zálohové faktúry, ich nemajú uhrádzať. Dostanú nižšie výmery. S odvolaním na rokovania s rezortom hospodárstva to dnes (13. januára) vyhlásil Eduard Heger (OĽaNO) poverený vedením vlády.
Vláda by mala využiť obdobný mechanizmus, aký už uplatnila pri domácnostiach. V ich prípade vydala nariadenia, ktoré „prebila“ cenové rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
Na rozdiel od domácností, kde vládne nariadenia vyšli ešte v decembri, však teraz vláda bude riešiť situáciu už „za pochodu,“ keďže nové cenníky dodávateľov pre malé podniky platia od 1. januára 2023.
V článku sa dozviete:
- ako vláda zasiahla do cien energií pre domácnosti,
- aký nový plán má vláda pri cenách energií pre malé podniky,
- čo bude vládne nariadenie znamenať pre podnikateľov,
- čo môže nový vládne zámer skomplikovať,
- aký bude ďalší postup.
Pre domácnosti už ceny energií nariadili
V prípade domácností vláda rozhodla o maximálnom náraste koncových cien energií dvojicou nariadení, ktoré vydala 15. decembra 2022. Jedno sa týka cien tepla, druhé elektriny a plynu. V oboch prípadoch vláda takto určila maximálny „limit zdraženia,“ teda o koľko môžu dodávatelia svoje ceny od 1. januára 2023 zvýšiť oproti roku 2022.
Túto mimoriadnu právomoc vláda získala novelizáciou energetickej legislatívy zo začiatku decembra, ktorou sa zaviedol inštitút „krízovej regulácie.“ V praxi to znamená, že vláda môže vydať nariadenia, ktoré majú prednosť pred cenovými rozhodnutiami ÚRSO. Tie ÚRSO síce vydal pre elektrinu, plyn aj teplo, ale dodávatelia sa nimi neriadia, smerodajné sú nariadenia vlády. Cenové rozhodnutia sú však stále dôležité pre kompenzovanie dodávateľov: dotácie vyplácané štátom majú totiž dodávateľom pokryť práve rozdiel medzi cenovými rozhodnutiami a cenami vyplývajúcimi z vládnych nariadení.
V prípade malých podnikov, ktoré rovnako ako domácnosti spadajú pod cenovú reguláciu, vláda ale inštitút „krízovej regulácie“ neuplatnila. Pre dodávky energií malým podnikateľom tak platia „štandardné“ regulované ceny vyplývajúce z cenových rozhodnutí ÚRSO. A tie kvôli zmene metodiky, ktorú ÚRSO využíva pri určovaní regulovaných cien, mnohonásobne stúpli. To sa následne odzrkadlilo aj na zálohových platbách, ktoré dodávatelia začali rozosielať podnikateľom.
Zostáva vám 45% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.