Vláda dodávateľom prikázala, aby nezdražovali o viac ako 15 %. Teraz im náklady nad touto úrovňou kompenzuje štátny rozpočet.
Rezort hospodárstva poskytol za január tohto roka kompenzácie“ dodávateľom plynu v celkovom objeme približne 175 eur. Balík sa rozdelil medzi desiatich dodávateľov.
Vyplýva to z dát za prvý mesiac, počas ktorého štát na Slovensku dotuje ceny plynu pre domácnosti. Na čísla sme sa pozreli bližšie.
Okrem „kompenzovania“ dodávateľov plynu ministerstvo hospodárstva aktuálne vypláca aj tzv. energodotácie pre odberateľov – firmy a samosprávy. Rozdelenie tejto podpory medzi 4 952 žiadateľov v minulom roku sme sa podrobnejšie venovali v tomto texte.
V článku sa dozviete:
- prečo štát poskytuje kompenzácie dodávateľom plynu,
- koľko dostali jednotliví dodávatelia za január,
- prečo môžu byť februárové kompenzácie vyššie, aj ak sa spotreba domácností nezmení,
- aké sú trhové podiely dodávateľov v segmente domácností.
O čo ide?
Novelizácia energetickej legislatívy z decembra 2022 vláde priniesla nový nástroj, „krízovú reguláciu.“ Vláda vďaka inštitútu môže „prevziať“ časť právomocí, ktoré štandardne vykonáva Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a svojimi nariadeniami priamo vstúpiť do cenotvorby v oblasti dodávok elektriny, plynu či tepla.
Vládny kabinet túto možnosť využil v polovici decembra, kedy nariadením č. 465/2022 Z.z. sa okrem iného stanovil „limit zdraženia“ plynu pre domácnosti na úrovni maximálne 15 % v porovnaní s rokom 2022. Znamená to, že aj keď z cenových rozhodnutí ÚRSO pre dodávateľov plynu vyplynulo výraznejšie zvýšenie cien v roku 2023, dodávatelia ho reálne nemohli premietnuť do ceny účtovanej domácnostiam.
Následne vláda svoje nariadenie ešte raz v januári opravovala pre technickú chybu a krátko nato ďalšou novelou nariadenia toto „zastropovanie cien“ rozšírila aj na malé podniky s ročnou spotrebou plynu do 100 MWh.
Podstata vládneho zásahu ale zostala aj po januárových úpravách nezmenená: dodávatelia nesmeli zvýšiť ceny účtované domácnostiam o viac než 15 %.
Na druhej strane nariadenie vlády (plné znenie tu) počíta aj s poskytovaním kompenzácií. Tie má štát, konkrétne ministerstvo hospodárstva, vyplácať dodávateľom plynu priebežne počas roka, a to každý mesiac. Výška tejto priebežnej kompenzácie sa má určovať podľa predpokladanej spotreby v danom mesiaci, pričom po finálnom vyúčtovaní sa majú doúčtovať rozdiely. Finálna výška tohtoročných kompenzácií tak bude známa až po „vyrovnaní“ medzi štátom a dodávateľmi v roku 2024.
Už prvé čísla za január 2023 však naznačujú, že pôjde prinajmenšom o stovky miliónov eur. Práve dotovanie plynu pre domácnosti je spolu s dotovaním cien tepla najväčšou položkou v deväťmiliardovom balíku vládnych výdavkov v energokríze.
Väčšinu kompenzácií inkasuje SPP
Zostáva vám 52% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.