Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Cena elektriny v americkom Texase vystrelila nahor o astronomických 18 000 %

Snehová búrka a mrazivé februárové dni odstavili od elektriny a tepla milióny domácností. Ďalšie prekvapenie ich čakalo pri vyúčtovaní energií.

Cena elektriny v americkom Texase vystrelila nahor o astronomických 18 000 %

Foto: Depositphotos

Americký štát Texas sužovalo počas februára veľmi chladné počasie s nízkymi teplotami vzduchu. Snehová búrka prerušila dodávku elektrickej energie do mnohých domácností. Po odoznení kalamity a obnovení dodávok výrazne vzrástol dopyt po elektrine. Cena sa krátkodobo vyšplhala na tisícky dolárov.

Keďže ceny elektriny pre časť spotrebiteľov závisia od okamžitej situácie na trhu, domácnosti tak v určitom momente museli čeliť enormnému nárastu. Zatiaľ čo bežne sa cena v tomto období pohybovala v prepočte okolo 40 eur za megawatthodinu, po kalamite vzrástla na astronomických vyše 7000 eur. To je zvýšenie takmer o 18 000 percent.

Jeden z obyvateľov Dallasu, vlastniaci prázdny trojizbový dom, musí za február zaplatiť niekoľko tisíc dolárov. Pritom bežne za spotrebovanú elektrinu platí od 125 do 150 dolárov mesačne. Po obrátení sa na dodávateľa elektriny mu spoločnosť odporučila prejsť k inému dodávateľovi.

Ako uvádza NBC News, ceny spoločnosti Griddy v plnej miere závisia od trhovej ceny elektriny. Preto môžu podliehať náhlym výkyvom a meniacej sa rovnováhe medzi ponukou a dopytom.

Násobne vyššie účty za energie

Prevádzkovatelia infraštruktúry neboli celkom na extrémne podmienky pripravení. Neštandardne zvýšený dopyt po elektrine v dôsledku potreby vykúrenia domov po niekoľkých dňoch bez tepla a elektriny presiahol aj maximálne predpokladané hodnoty, s ktorými počítal dodávateľ.

Mnohí odberatelia sa sťažovali na zdvojnásobenie účtu za elektrinu. Pri väčších domoch tieto náklady vzrástli aj na päťcifernú sumu. Dodávateľ ako riešenie ponúka flexibilný splátkový kalendár pre domácnosti zasiahnuté snehovou búrkou.

Všetko o plyne

Hoci legislatíva chráni spotrebiteľov pred praxou zneužívania prírodných udalostí dodávateľmi, podľa NBC nie je jasné, či sa môže vzťahovať aj na ochranu pred nárastom ceny elektriny. Iba spotrebitelia z nízkopríjmových domácností majú nárok na podporu z federálneho programu pomoci.

“Vysoký účet za elektrinu je to posledné, čo ľudia zrovna teraz potrebujú. Žiaľ, práve s týmto sa budú musieť vysporiadať,” cituje NBC Matta Schulza zo spoločnosti LendingTree.

Prudko zdraželo aj nabíjanie elektromobilov

Zvýšená cena elektriny sa neprejavila iba na prudkom raste nákladov za vykurovanie a elektrinu. Rovnako vzrástli aj náklady za nabíjanie elektromobilov.

Keďže kilowatthodina elektriny v čase najvyššej ceny stála v prepočte 7,4 eur, nabitie napríklad elektromobilu Nissan Leaf so 40 kWh batériou tak vyšlo na takmer 300 eur. Dobiť elektromobil Tesla so 100 kWh batériou by majiteľa vozidla stálo 740 eur. Samozrejme, vodiči nemuseli dobíjať práve v tomto čase, ak mali k dispozícii druhé auto alebo iné riešenie. Iba boli nútení počkať, kým sa cena eletriny vráti k normálu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Mašek: Geotermálna energia potrebuje podporu. EIA je pingpong, eurofondy sú Hlava XXII

Michal Mašek: Geotermálna energia potrebuje podporu. EIA je pingpong, eurofondy sú Hlava XXII

Geotermálna energia poskytuje bezemisnú elektrinu a teplo, ale aj stabilitu a bezpečnosť, hovorí vo veľkom rozhovore pre Energie-portal.sk manažér firmy, ktorá chce na Slovensku postaviť prvé geotermálne elektrárne.

Ako prevádzkovatelia prenosových sietí vnímajú prechod k nízkoemisnej energetike

Ako prevádzkovatelia prenosových sietí vnímajú prechod k nízkoemisnej energetike

Keď sa chceme pustiť do zelenej energetiky, treba mať jasnú zálohu a plán. Inak sa bude improvizovať, čo je drahé, hovorí Martin Durčák z ČEPS.

Turbulentná situácia v energetike ako dôvod na reguláciu, či dereguláciu cien?

Turbulentná situácia v energetike ako dôvod na reguláciu, či dereguláciu cien?

Cestu deregulácie cien dodávok elektriny a plynu vláda nespochybňuje. Nepôjde to však rýchlo.