INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Cena elektriny - príčiny rastu cien

Cena elektriny rastie. Občania budú tohto roku priplácať podnikateľom s tzv. ekologickou energiou. Kvôli výraznému nárastu podpory obnoviteľných zdrojov energie vzrastie totiž cena za elektrinu pre tento rok o 8,55 €/MWh. Vyplýva to z analýzy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá informuje o podieloch jednotlivých druhov obnoviteľných zdrojov elektriny na tarife za prevádzkovanie systému (TPS) v rokoch 2010 a 2011.

Cena elektriny - príčiny rastu cien

Tarifa za prevádzkovanie systému tvorí významnú časť ceny elektriny. TPS je tarifa, ktorá zohľadňuje alikvotnú časť nákladov na:

 • výrobu elektriny z domáceho uhlia

 • výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnou kombinovanou výrobou

 • na organizovanie a vyhodnotenie krátkodobého trhu s elektrinou /zdroj: Výnos ÚRSO, ktorým sa ustanovuje regulácia cien v elektroenergetike/

TPS realizuje tzv. kompenzačný mechanizmus krytia zvýšených nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie alebo vysoko účinnej kombinovanej výroby energie.

Táto tarifa TPS (ako časť regulovanej ceny) vzrastie z 6,3 eur na 14,85 eur na 1 MWh vyrobenej elektrickej energie. Podľa štúdie Inštitútu finančnej politiky Ministerstvo financií SR, v súčasnosti iba samotná tarifa tvorí na konečnej cene elektriny pre domácnosti približne 10,6 %.

Rok

TPS
v €/MWh

Podiel TPS v eur/MWh

OZE

KVET

domáce uhlie

OKTE

2010

6,3

1,7022

1,4073

3,0969

0,0777

2011

14,85

8,8048

2,2306

3,6934

0,1093

/Tabuľka - zdroj: ÚRSO/

Ako vidno z tabuľky nižšie, najvyššie náklady spôsobuje podpora fotovoltiky, teda "doplatok" za slnečnú energiu (solárne panely). Tieto náklady vzrastú o viac ako 106 mil. eur a premietnu sa priamo do ceny elektriny pre spotrebiteľa.

Tabuľka: Prehľad faktorov ovplyvňujúcich hodnotu tarify za prevádzkovanie systému (TPS) v rokoch 2010 a 2011

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

 1. tomas04.04.2011 (14:18)
  autor je zamerany proti obnovitelnym zdrojom ako cela spolocnost, bo nejaki blbci povedali, ze to je drahe.
  Co sice je ale drahe je vsetko. Aj jadro, aj NASE uhlie, aj ta "vysokouciina" kombinovana vyroba (KVET). Uhlie musime dodatocne dotovat rocne s 40 mil. euro aby sa vlastne mohlo tazit. Pri tom KVET-e autor v tabulke ukazal, ze KVET na MWh je najdrahsi. Vsak musi... plyn stoji 30 Euro/MWh a ucinnost premeny na elektrinu ledva 50% (plus to cele treba postavit). Lenze autor hovori ako laicka verejnost.
  Aj Biomasa je rovnako draha. Pri slnku je vyhoda, ze raz postavis a len tecie prud. (nehuci, nepada lad, nijake splodiny pri spalovani, len to, ze to treba niekde postavit)

 2. Egreš11.04.2011 (10:17)
  Milý Tomas, prečítaj si napr. článok BUBLINA v bulvárnom časopise Plus 7 dní, tuším 14. číslo. Tak elektrina zo slnka je 8x drahšia. V tomto roku je odkupná cena 387 Eur/MWh. Boom spôsobil, že ceny technológie značne poklesli, takže nastavená návratnosť investície na 12 rokov z 15 ročnej životnosti je už len 6 rokov. Čiže podľa legálnych pravidiel je tu deformované podnikateľské prostredie pre ľudí, ktorí boli v správnom čase na správnom mieste- fotovoltaických žralokov. Garantuje im istý zisk po dobu 15 rokov a pri pomalej legislatíve aj eneromné zisky, ktoré idú z našich vreciek.
  Keď si taký hrdina, tak požiadaj dodávateľa, aby Ti za dodávku elektriny neúčtovali cca 60 Eur za MWh, ale tak 500 Eur. A s tým KVETom Ti poviem len toľko, že KVET je názov toho zariadenia a hovorí o kombinovanej výrobe elektriny a tepla, teda okrem elektriny sa vyrobí aj teplo, čo treba rozumne použiť, alebo predať. Podľa toho, čo si napísal, tak laická verejnosť si Ty a patríš medzi  zakomplexovaných zelených.    

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Plynu je príliš veľa, cena nemá prečo veľmi rásť

Plynu je príliš veľa, cena nemá prečo veľmi rásť

Produkcia skvapalneného zemného plynu v EÚ postupne klesá. Nahradiť ju môže americký alebo ruský plyn.

Bioplynové stanice v SR

Bioplynové stanice v SR

Zoznam zariadení na výrobu bioplynu na Slovensku.

Dodávatelia elektriny v SR

Dodávatelia elektriny v SR

Zoznam dodávateľov elektriny pre domácnosti pravidelne aktualizuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO.