Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Časť eurofondov určená pre OZE pôjde na cesty

Vláda presunula peniaze EÚ z obnoviteľných zdrojov na dopravnú infaštruktúru. Čo má byť dôvodom zmien vo financovaní?

Časť eurofondov určená pre OZE pôjde na cesty

Foto: Fotolia

Stovky miliónov eur z eurofondov majú tiecť na podporu “energeticky efektívneho nízkouhlíkového hospodárstva”. Operačný program Kvalita životného prostredia v gescii ministerstva životného prostredia počítal v rámci týchto aktivít s celkovou alokáciou prostriedkov vo výške 876 miliónov eur pre menej rozvinuté a 1,2 mil. pre rozvinutejšie regióny SR do roku 2023.

Ako sa denníku Energie-portal.sk podarilo zistiť, vláda sa rozhodla presmerovať priority na dopravnú infraštruktúru a o niečo skrátiť dotácie pre obnoviteľné zdroje energie. Ako je to možné?

Presunú rezervu

Od začiatku tohto dotačného cyklu v roku 2014 môže využívať uplatnenie tzv. výkonnostnej rezervy. Tá slúži pre presun financovania z priorít, ktorým hrozí nevyčerpanie prostriedkov do prioritných osí, ktoré majú predpoklady na vyčerpanie v danom termíne.

V tomto prípade tak nepridelená výkonnostná rezerva vo výške niekoľko desiatok miliónov eur na základe uznesenia vlády putuje do Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, prioritná os Cestná infraštruktúra.

Cieľom majú byť “projekty budovania a modernizácie dopravnej siete za účelom vyrovnávania medziregionálnych rozdielov, ktoré sú pripravené na implementáciu v rámci PO 6 OP II s vysokou absorpčnou kapacitou.”

Výkonnostná rezerva vo výške 17 mil. eur sa neprideľuje ani opatreniam proti mimoriadnym udalostiam ovplyvnených zmenou klímy.


V ďalšej časti článku sa okrem iného dozviete:

  • akých konkrétnych opatrení sa týka zníženie dotácií
  • o koľko sa táto alokovaná výška podpory zníži
  • ako ministerstvo zdôvodňuje nižší záujem o dotácie na biomasu

Obchvat Prievidze, cesty na východe

Presmerovaním časti peňazí na cesty chce vláda podporiť “dopravu ako hybnú silu transformácie uhoľného regiónu hornej Nitry a podmienky rozvoja Prešovského kraja a Banskobystrického kraja, pričom sa presadzujú integrované, inovatívne a udržateľné riešenia s pridanou európskou hodnotou.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Rozšírenie poskytovania dotácií vozidiel s pohonom na alternatívne palivá

Rozšírenie poskytovania dotácií vozidiel s pohonom na alternatívne palivá

Národná rada Slovenskej republiky v septembri 2019 schválila vládny návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky (ďalej ako „Zákon o dotáciách“)1, ktorým dochádza k legislatívnemu zakotveniu a rozšíreniu poskytovania dotácií o oblasť podpory používania vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Článok vyšiel v prílohe pre energetiku ENERGO mesačníka Odpadové hospodárstvo, 2019/11.

Stĺpček. Klímu neohrozujú peniaze, ale strata túžby po slobode

Stĺpček. Klímu neohrozujú peniaze, ale strata túžby po slobode

Nepriateľom klímy sme my všetci. Prestaňme sa toho báť.

USA už oficiálne vystupujú z Parížskeho dohovoru o klíme

USA už oficiálne vystupujú z Parížskeho dohovoru o klíme

Americká administratíva sa chce vyhnúť tvrdému dopadu “zelených opatrení” na ekonomiku a globálnej dani pre priemysel za bilióny dolárov.