Byrokratické aukcie na nové OZE zdroje podnecujú rozvoj PPA kontraktov | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Byrokratické aukcie na nové OZE zdroje podnecujú rozvoj PPA kontraktov

Zazmluvňovanie dodávok obnoviteľnej elektriny podnikmi v Európe rastie. Výrobcovia sa už nemôžu spoliehať iba na štátne dotácie.

Byrokratické aukcie na nové OZE zdroje podnecujú rozvoj PPA kontraktov

Foto: Innogy

Zazmluvňovanie dodávok zelenej elektriny medzi podnikmi a firmami v Európe je čoraz častejším javom. Meniace sa podmienky podpory štátu v odvetví obnoviteľných zdrojov nútia investorov aj výrobcov hľadať iné cesty a vysporiadavať sa s rizikami trhu, ktorým doteraz nemuseli čeliť.

Štúdia spoločnosti DLA Piper ponúka stručný prehľad o stave PPA trhu vo vybraných krajinách Európy. Zaoberá sa tiež príčinami, vedúcimi k rozmachu, alebo naopak, nerozvinutosti tejto praxe na danom trhu.

Veľká Británia: Dlhá tradícia PPA kontraktov

Zazmluvňovanie zelenej elektriny má dlhú tradíciu vo Veľkej Británii. Prvú transakciu tu zaznamenali už v roku 2008. Maloobchodný reťazec Sainsbury sa zaviazal k odberu elektriny z pevninskej veternej elektrárne v Škótsku. Odvtedy pribudlo ďalších 26 PPA kontraktov, hlavne medzi veľkými firmami ako BT, HSBC, Unilever, Tesco, McDonalds.

Čo je zaujímavé, v rámci podpornej schémy je registrovaných iba 18 z týchto projektov. Aj vo Veľkej Británii možno pozorovať posun k nedotovaným PPA dodávkam elektriny. Jeden z najväčších nedotovaných kontraktov (100 MW) uzatvoril pred rokom výrobca piva AB InBev.

“Jeden z dôvodov, prečo je počet nedotovaných projektov vo Veľkej Británii stále obmedzený, sú vyššie LCOE náklady v porovnaní s inými regiónmi. Tiež zložitejší povoľovací proces,” uvádza štúdia DLA Piper. Náklady pre fotovoltiku v Británii sa vlani odhadovali na úrovni 44 – 70 libier/MWh. Do roku 2025 by mali klesnúť na 38-54 libier/MWh. “Klesajúce náklady a rastúce ceny elektriny vytvárajú sľubné prostredie pre výraznejšie rozširovanie nedotovaných projektov.”

Počas aukcie obnoviteľných zdrojov v septembri 2019 bolo zazmluvnených 5,4 GW morskej veternej energie v šiestich projektoch. Ponuky po prvýkrát v histórii klesli pod hranicu 40 libier/MWh. Energetické spoločnosti SSE, Equinor a Innogy, stojace za víťaznými zdrojmi, sa budú podľa DLA Piper snažiť zaistiť riziko aj cez súkromné PPA dodávky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.