Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Bulharsko zastavilo práce na plynovode South Stream

Bulharský premiér nariadil v nedeľu zastavenie stavebných prác na plynovode South Stream, ktorý sa spoločnosť Gazprom snaží obísť Ukrajinu ako tranzitnú krajinu.

Bulharsko zastavilo práce na plynovode South Stream

Flickr

Ako uviedla agentúra AP, bulharský premiér Plamen Orešarski povedal po stretnutí s americkými senátormi Johnon McCainon, Christopherom Murphym a Ronon Johnsonom, že nariadil zastaviť všetky práce na spornom projekte a pokračovať sa v nich bude len po konzultáciách s Bruselom.

Európska komisia začala minulý týždeň infringement proti Bulharsku a požiadala o zastavenie stavebných prác vôli tomu, že Bulharsko porušilo pravidlá vnútorného trhu EÚ pre verejné obstarávania.

Standoff cez Ukrajinu donútila 28-národ EÚ do náhleho prehodnotenie svojej energetickej politiky, aby bolo menej závislé na Rusku a jeho štátna plynárenská spoločnosť Gazprom.

South Stream by mal od roku 2018 dodávať ročne až 63 miliárd metrov kubických zemného plynu. V projekte má Gapzrom 50 percent akcií. Bulharsko je závislé od ruského zemného plynu a snaží sa vyhnúť situácii zastavenia dodávok, ktorá nastala už v toku 2009.

Európska komisia požiadala už 3. júna bulharskú vládu, aby pozastavila práce na plynovode South Stream. Ide o projekt, ktorý realizuje ruský koncern Gazprom. Komisia to zdôvodnila potrebou počkať si na rozhodnutie, či tento projekt je v súlade s európskou legislatívou.

"Zatiaľ, kým diskutujeme s bulharskými úradmi a kým sa naplno zabezpečí dodržiavanie právnych predpisov EÚ, požiadali sme bulharskú vládu, aby pozastavila tento projekt," uviedla 3. júna hovorkyňa EK Chantal Hughesová. Podľa hovorkyne Brusel už Bulharsku zaslal oficiálne oznámenie, v ktorom požaduje určité informácie. To je iba predbežný krok, ktorý, ak Bulharsko neposlúchne výzvy EK, by mohol viesť k právnemu konaniu a pokutám. Bulharská vláda má k dispozícii mesiac na to, aby odpovedala na žiadosť Európskej komisie.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Nabíjanie elektromobilu v Nemecku je spojené s 10-krát väčším objemom emisií CO2 ako vo Francúzsku, ukázala najnovšia správa Komisie.

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom prinesie nové možnosti obchodovania so zemným plynom, tvrdí Tomáš Mareček, šéf slovenského prepravcu plynu eustream.