Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Budú výrobcovia vracať podporu? Prekompenzácie budú témou online diskusie

Zástupcovia slovenských a českých ministerstiev, regulačných úradov a asociácií OZE budú o tzv. prekompenzáciách diskutovať za okrúhlym stolom 24. novembra.

prekompenzácie

Foto: ČSEF

Česko-slovenské energetické fórum organizuje virtuálny okrúhly stôl, pri ktorom sa bude diskutovať na tému: "Prekompenzácie v ČR a na Slovensku - bude sa vracať podpora?"

Hosťami diskusie budú zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva priemyslu a obchodu ČR, Úrau pre reguláciu sieťových odvetví, Energetického regulačného úradu, asociácií OZE a ďalších organizácií.

Podaujatie sa uskutoční online 24. novembra od 13 do 15 hodín. Podrobnejšie o ňom informuje Česko-slovenské energetické fórum na svojom webovom sídle

ÚRSO sa chce inšpirovať Českom

V prvom polroku 2020 začal ÚRSO skúmať, ktorí podporovaní výrobcovia zelenej energie prostredníctvom poberanej podpory už dostali „splatené“ svoje vstupné investičné náklady.

Tzv. prekompenzácie ÚRSO zistil v prípade 52 výrobcov, ktorí prostredníctvom garantovaných výkupných cien mali zinkasovať o 103 miliónov eur viac, ako boli ich vstupné investície.

Ako sme na Energie-portal.sk priniesli koncom septembra, úrad sa o tzv. prekompenzácie zaujíma aj naďalej. V súčasnosti analyzuje podklady od jednotilvých výrobcov zelenej energie. 

„ÚRSO naďalej považuje túto problematiku za dôležitú, jej riešenie však musí byť systémové, v presne vymedzených legislatívnych rámcoch a s nastavenou metodikou, ktorá bude zodpovedať existujúcim štandardom v EÚ,“ reagoval na našu otázku hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

„Zároveň skúmame skúsenosti Českej republiky v tejto oblasti,“ doplnil R. Igaz. Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inšpektori MAAE a EURATOM sú s jadrovými zariadeniami JAVYS spokojní, nenašli žiadne nedostatky

Inšpektori MAAE a EURATOM sú s jadrovými zariadeniami JAVYS spokojní, nenašli žiadne nedostatky

Jadrové zariadenia, ktoré JAVYS prevádzkuje v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, podľa zahraničných inšpektorov spĺňajú všetky predpísané požiadavky.

Štátne Lesy SR majú kompletne nové vedenie

Štátne Lesy SR majú kompletne nové vedenie

Po sérii výberových konaní sú už obsadené všetky najvyššie funkcie v podniku.

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Najväčší záujem je o fotovoltické panely na strechách. Integrácia fotovoltiky do fasády budov je investične náročnejšia, fasádna fotovoltika však poskytne väčší výkon a sčasti nahradí stavebný materiál.