INNOGY
INNOGY
SPP - Distribúcia

Boja sa európske firmy investovať do batérií?

Solárny komplex Bosch, alebo prečo sa batérie nedajú porovnávať so solárnym odvetvím.

Boja sa európske firmy investovať do batérií?

Foto: Fotolia

Najvýznamnejší dodávateľ autokomponentov, spoločnosť Bosch, nedávno ohlásil, že neplánuje začať s výrobou batérií. Podľa Gerarda Reida zo spoločnosti Alexa Capital, zaoberajúcej sa poradenstvom, financovaním a asset manažmentom v energetike a mobilite, má aj veľa iných spoločností strach, že to s batériami v Európe dopadne rovnako ako so solárom.

Prinášame jeho komentár na blogu Energy&Carbon.

Spoločnosť Bosch bola jedným z prvých globálnych priemyselných hráčov, ktorí aktívne investovali do soláru. Videlu tu obrovskú príležitosť rastu. Kúpili niekoľko veľmi zaujímavých firiem ako napríklad Ersol, Aleo Solar a Johanna Solar. Avšak nedokázali z nich nič vyťažiť a pred pár rokmi opustili výrobu solárnych zariadení so stratou vyše troch miliárd eur.

Akokoľvek bolestivá bola táto strata, nezasiahla kľúčový biznis Bosch, ktorým je automobilové odvetvie. Pre pripomenutie, Bosch je najväčším automobilovým dodávateľom na svete.

Solárny komplex Bosch

Ale čo má vplyv na kľúčový biznis Bosch je elektrifikácia automobilov. Ich doterajšie úsilie v batériach, ktoré predstavujú najdrahšiu súčiastku v elektromobile, bolo zanedbateľné. Preto nebolo žiadnym prekvapením, keď spoločnosť nedávno oznámila, že nevstúpi do výroby batérií.

Ale nie sú jedinou spoločnosťou. Väčšina investorov a stratégov, s ktorými sa zhováram, majú strach z investovania do  batérií, pretože sa obávajú, že dopadnú rovnako ako solár – výroba s nízkou maržou ovládaná Čínou. Nazývam to solárnym komplexom Bosch. Ale je to chyba.

Európa si neudržala know-how

Bosch by mal dobre vedieť, pretože rovnako ako iní výrobcovia soláru veľmi uľahčili Číňanom príchod a ovládnutie solárnej produkcie na celom svete. Firmy ako Bosch a Q-Cells nikdy neprevzali kontrolu nad duševným vlastníctvom výrobného procesu, na vývoji ktorého sa podieľali spolu s poskytovateľmi zariadenia.

Tí si ho potom privlastnili a predali v Číne. Nie je prekvapujúce, že v Európe už neexistuje ani jeden konkurencieschopný výrobca soláru. First Solar je jediným významným americkým výrobcom, ktorý vlastnil výrobné know-how a zaviazal výrobcu zariadení Von Ardenne pod dlhodobú zmluvu.

Znižovanie nákladov vs. rozhadzovanie peňazí

Ďalšou výhodou Číňanov bolo financovanie. Nielen že mali k dispozícii nízkoúročené pôžičky z čínskych bánk, ale mnohé firmy navýšili kapitál na verejných trhoch v Spojených štátoch a túto hotovosť použili na zvýšenie rozsahu a zníženie nákladov.

Naproti tomu mnohí európski hráči radšej stavali prepychové kancelárie, investovali do nových technológií a aj do iných častí hodnotového reťazca. Ostatné je história a výsledkom je, že spoločnosti ako Trina Solar, Jinko, GCL a Longi sú globálnymi lídrami soláru. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
batérie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Prevádzkovatelia solárnych elektrární nehádžu flintu do žita ani po okresaní dotácií

Prevádzkovatelia solárnych elektrární nehádžu flintu do žita ani po okresaní dotácií

Klesajúce náklady a batériové zásobníky predstavujú svetlo nádeje pre solárne panely bez výraznej štátnej podpory.

Názor. G komponent, veľká letná téma distribučiek

Názor. G komponent, veľká letná téma distribučiek

Téma G komponentu opäť ožila. Hroziaci neúspech v súdnych konaniach motivuje slovenské distribučky nielen k legislatívnej aktivite, ale aj k mediálnym výstupom. Škoda len, že tento pokus o navodenie atmosféry verejnej diskusie prichádza uprostred uhorkovej sezóny a navyše neskoro.

Názor. Dlhoočakávaná reforma podpory OZE

Názor. Dlhoočakávaná reforma podpory OZE

V medzirezortnom pripomienkovom konaní máme dlhoočakávaný zákon roka v oblasti energetiky, slovenské Ministerstvo hospodárstva už vie, ako by chcelo zreformovať systém podpory obnoviteľných zdrojov (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (VÚKVET) a novela zákona o podpore OZE/VÚKVET uzrela svetlo sveta.