Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Boja sa európske firmy investovať do batérií?

Solárny komplex Bosch, alebo prečo sa batérie nedajú porovnávať so solárnym odvetvím.

Boja sa európske firmy investovať do batérií?

Foto: Fotolia

Najvýznamnejší dodávateľ autokomponentov, spoločnosť Bosch, nedávno ohlásil, že neplánuje začať s výrobou batérií. Podľa Gerarda Reida zo spoločnosti Alexa Capital, zaoberajúcej sa poradenstvom, financovaním a asset manažmentom v energetike a mobilite, má aj veľa iných spoločností strach, že to s batériami v Európe dopadne rovnako ako so solárom.

Prinášame jeho komentár na blogu Energy&Carbon.

Spoločnosť Bosch bola jedným z prvých globálnych priemyselných hráčov, ktorí aktívne investovali do soláru. Videlu tu obrovskú príležitosť rastu. Kúpili niekoľko veľmi zaujímavých firiem ako napríklad Ersol, Aleo Solar a Johanna Solar. Avšak nedokázali z nich nič vyťažiť a pred pár rokmi opustili výrobu solárnych zariadení so stratou vyše troch miliárd eur.

Akokoľvek bolestivá bola táto strata, nezasiahla kľúčový biznis Bosch, ktorým je automobilové odvetvie. Pre pripomenutie, Bosch je najväčším automobilovým dodávateľom na svete.

Solárny komplex Bosch

Ale čo má vplyv na kľúčový biznis Bosch je elektrifikácia automobilov. Ich doterajšie úsilie v batériach, ktoré predstavujú najdrahšiu súčiastku v elektromobile, bolo zanedbateľné. Preto nebolo žiadnym prekvapením, keď spoločnosť nedávno oznámila, že nevstúpi do výroby batérií.

Ale nie sú jedinou spoločnosťou. Väčšina investorov a stratégov, s ktorými sa zhováram, majú strach z investovania do  batérií, pretože sa obávajú, že dopadnú rovnako ako solár – výroba s nízkou maržou ovládaná Čínou. Nazývam to solárnym komplexom Bosch. Ale je to chyba.

Európa si neudržala know-how

Bosch by mal dobre vedieť, pretože rovnako ako iní výrobcovia soláru veľmi uľahčili Číňanom príchod a ovládnutie solárnej produkcie na celom svete. Firmy ako Bosch a Q-Cells nikdy neprevzali kontrolu nad duševným vlastníctvom výrobného procesu, na vývoji ktorého sa podieľali spolu s poskytovateľmi zariadenia.

Tí si ho potom privlastnili a predali v Číne. Nie je prekvapujúce, že v Európe už neexistuje ani jeden konkurencieschopný výrobca soláru. First Solar je jediným významným americkým výrobcom, ktorý vlastnil výrobné know-how a zaviazal výrobcu zariadení Von Ardenne pod dlhodobú zmluvu.

Znižovanie nákladov vs. rozhadzovanie peňazí

Ďalšou výhodou Číňanov bolo financovanie. Nielen že mali k dispozícii nízkoúročené pôžičky z čínskych bánk, ale mnohé firmy navýšili kapitál na verejných trhoch v Spojených štátoch a túto hotovosť použili na zvýšenie rozsahu a zníženie nákladov.

Naproti tomu mnohí európski hráči radšej stavali prepychové kancelárie, investovali do nových technológií a aj do iných častí hodnotového reťazca. Ostatné je história a výsledkom je, že spoločnosti ako Trina Solar, Jinko, GCL a Longi sú globálnymi lídrami soláru. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
batérie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Uhol pohľadu. Bruselský „šetribalíček“ dorazil

Uhol pohľadu. Bruselský „šetribalíček“ dorazil

Národná rada prijala novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov. Jej prostredníctvom Slovensko prevzalo bruselskú smernicu z mája 2010. Do šiestich rokov by tak mali všetky nové verejné budovy mať takmer nulovú spotrebu energií. Dva roky navyše majú nové privátne nehnuteľnosti. Pozrite si nové povinnosti očami Aleny Ohradzanskej, riaditeľky odboru stavebníctva Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Stĺpček. Uhlíková daň z energií je nobelovské riešenie. Plní štátny mešec a nič nerieši

Stĺpček. Uhlíková daň z energií je nobelovské riešenie. Plní štátny mešec a nič nerieši

Čo ak sa ukáže, že zdaňovanie fosílnych palív a zavádzanie emisných kvót nevedie k deklarovanému cieľu? No o to tu vôbec nejde.

Stĺpček. Posledný „argument“ za dotovanie uhlia je fuč

Stĺpček. Posledný „argument“ za dotovanie uhlia je fuč

Doposiaľ sa obhajcovia dotácií pre Hornonitrianske bane Prievidza mohli – síce farizejsky a ekonomicky celkom scestne – oháňať aspoň udržaním zamestnanosti. Správa, že podnik zháňa baníkov na Ukrajine, ich však pripravila aj o tento posledný „argument.“